Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2015  /  Ks. Zbigniew Kras - kapelan Prezydenta RP

Ks. Zbigniew Kras - kapelan Prezydenta RP

Ks. Zbigniew Kras - kapelan Prezydenta RP

 Ks. Zbigniew Kras z diecezji tarnowskiej został mianowany kapelanem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ostatnio ks. Kras był proboszczem parafii i dziekanem w Lipnicy Murowanej, pełnił także funkcje duszpasterza nauczycieli i wychowawców, wizytatora nauki religii, członka Diecezjalnej Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Mariana Korneckiego, przyznanej mu w 2003 r. przez Marszałka Województwa Małopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski oraz ich promocji. W 2004 roku otrzymał także Złotą Odznakę Ministra Kultury i Sztuki za opiekę nad zabytkami. Jego pasją jest sztuka sakralna. Ma 55 lat.

Prezydent Andrzej Duda napisał specjalny list do dotychczasowych parafian ks. Krasa. „Ziemia lipnicka jest bogata swoją historią i tradycją. To z Waszej społeczności wyszedł kiedyś święty Szymon, z tą ziemią związana jest św. siostra Urszula Ledóchowska. Niech dzisiaj patronują i wspierają Waszego duszpasterza w dalszej pracy dla Kościoła i Ojczyzny" - czytamy w liście prezydenta Dudy.

- Zaczynam nowe życie, wszystko od zera. Ale z tym tutaj definitywnie rozstawać się nie chcę, bo kocham Lipnicę i lipniczan. Mam nadzieję, że będę miał okazje to miejsce i ludzi czasami odwiedzać. I w pewnym sensie zabieram to wszystko tam, do Warszawy, z sobą. Zabieram w sercu przede wszystkim lipnickich świętych. Ich postawę, ideały, nauczanie - powiedział ks. Kras w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej.