Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2014  /  Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

 Z wielu miejsc w Polsce zmierzają już na Jasną Górę piesze pielgrzymki.

Przy tej okazji KAI publikuje raport o polskim pielgrzymowaniu. Przypomina, że Jasna Góra nie jest oczywiście jedynym polskim miejscem pielgrzymkowym. W naszym kraju jest ok. 500 miejsc, do których udają się pielgrzymki, z czego 80% związanych jest z kultem maryjnym. Ostatnio coraz większego znaczenia nabierają ośrodki kultu Bożego Miłosierdzia na czele z krakowskimi Łagiewnikami. Inne sanktuaria związane są z działalnością świętych czy pustelników.

Najbardziej popularne sanktuaria w Polsce to od lat nieodmiennie: Jasna Góra (trzecie, po Lourdes i Fatimie, pod względem frekwencji sanktuarium maryjne w Europie), Łagiewniki, Licheń, Kalwaria Zebrzydowska i Gietrzwałd. Ale bardzo licznie i chętnie nawiedzane są również: Wadowice, Niepokalanów, Góra św. Anny, Piekary Śląskie, Święta Lipka, Kodeń i Kalwaria Pacławska.

Pielgrzymują wszystkie pokolenia oraz grupy społeczne i zawodowe. Starzy i młodzi, wykształceni i niewykształceni. Ludzie różnych profesji - rolnicy i prawnicy, weterani i maturzyści, lekarze i niepełnosprawni. Ogółem pielgrzymuje ok. 15% Polaków.