Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2014  /  Pierwsza rocznica pontyfikatu papieża Franciszka

Pierwsza rocznica pontyfikatu papieża Franciszka

Pierwsza rocznica pontyfikatu papieża Franciszka

 Mija pierwsza rocznica pontyfikatu papieża Franciszka.
W ocenie szefa KAI Marcina Przeciszewskiego jest to pontyfikat głęboko duszpasterski. O ile Benedykt XVI główny akcent wiązał z głoszeniem Prawdy wobec otaczającego nas relatywizmu, Franciszek mówi o potrzebie „otwarcia szeroko drzwi Kościoła". Dużą wagę przywiązuje do właściwego stylu głoszenia Ewangelii, tak by dotrzeć także do wątpiących i poszukujących. W adhortacji „Ewangelii gaudium", swoim programowym dokumencie, papież wyraża nadzieję, że „wszystkie wspólnoty znajdą sposób na podjęcie odpowiednich kroków, by podążać drogą duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia, które nie może pozostawić rzeczy w takim stanie w jakim są". Dodaje, że „obecnie nie potrzeba nam zwyczajnego administrowania, natomiast bądźmy we wszystkich regionach ziemi w permanentnym stanie misji".

- Ojciec Święty rozbudził dynamizm w Kościele - powiedział Radiu Watykańskiemu rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Zwrócił uwagę, że w ciągu minionego roku byliśmy świadkami wielkiego oddziaływania papieża Franciszka, a jego orędzie ukazujące miłość Boga Ojca do człowieka poruszyło serca wielu osób, w tym również dalekich od Kościoła.

Wśród wydarzeń, które wywarły na nim największe wrażenie rzecznik Watykanu wymienia: pierwsze pojawienie się Franciszka po wyborze na loggii bazyliki św. Piotra, obmycie stóp młodym w Wielki Czwartek w więzieniu Casal del Marmo, wizytę na Lampedusie i wyrazy bliskości z ofiarami "drogi ku lepszej przyszłości", Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro, wizytę w Asyżu. - Kroki te mówią nam, jak bardzo intensywny był to rok i jak wiele aspektów zostało poruszonych, jak wiele było spotkań - stwierdził rzecznik Watykanu.