Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2014  /  Otwarty proces do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Otwarty proces do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Otwarty proces do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 Otwarty został proces do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki - poinformowała oficjalnie archidiecezja warszawska.

Ma to związek z nadzwyczajnym i nagłym uzdrowieniem we Francji Francois Audelana, ojca trzech córek, od 11 lat chorego na nietypową, przewlekłą białaczkę szpikową. Stosowanie chemioterapii i przeszczep szpiku kostnego nie pomogły w jego przypadku. Pod koniec 2011 r. nastąpiło gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, które uniemożliwiło mu normalne chodzenie. W sierpniu 2012 r. chory był już w ostatnim stadium choroby, tracił przytomność. Tak się złożyło, że do chorego został zaproszony z posługą sakramentalną ks. Bernard Brien, który wcześniej był w Warszawie przy grobie bł. ks. Popiełuszki i od tego czasu stał się gorliwym propagatorem kultu polskiego męczennika. Po udzieleniu choremu sakramentu namaszczenia, kapłan ten wyjął obrazek błogosławionego ks. Popiełuszki i modlił się nad chorym, który był nieprzytomny. Gdy kapłan odszedł, chory otworzył oczy i obecną przy nim żonę zapytał: „Co się stało?".

Okazało się, że został uzdrowiony. Przeprowadzono bardzo szczegółowe badania i nie znaleziono żadnych śladów białaczki. Chorego wypisano do domu, a po pewnym czasie o cudownym uzdrowieniu rodzina poinformowała miejscowego biskupa. Po konsultacjach m.in. z metropolitą warszawskim i Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych bp Michel Santier, któremu z prawa przysługuje prawo prowadzenia procesu, podjął decyzję o rozpoczęciu dochodzenia diecezjalnego o domniemanym uzdrowieniu pana François Audelana. Proces rozpoczął się 20 września.

„Prowadzenie procesu do kanonizacji jest trudnym przedsięwzięciem. Wymaga wiele wysiłku ze strony prowadzących go. Ponieważ chodzi tu o udowodnienie cudu - sprawy Bożej, Kuria Metropolitalna Warszawska apeluje do wiernych o modlitwę w intencji Biskupa i członków Trybunału oraz wszystkich ich współpracowników. Niech Bóg będzie uwielbiony w swoich świętych" - piszą w specjalnym komunikacie o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap., Referent ds. Beatyfikacji i Kanonizacji Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz ks. Przemysław Śliwiński, Rzecznik Kardynała Kazimierza Nycza i Archidiecezji Warszawskiej.