Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2014  /  Oświadczenie kard. Kazimierza Nycza ws. prof. Bogdana Chazana

Oświadczenie kard. Kazimierza Nycza ws. prof. Bogdana Chazana

Oświadczenie kard. Kazimierza Nycza ws. prof. Bogdana Chazana

 Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyraził głębokie zaniepokojenie w związku z zapowiedzią odwołania prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie.

W specjalnym oświadczeniu kard. Nycz napisał, że prof. Chazan „ma stracić stanowisko z tego powodu, że odwołał się do klauzuli sumienia, która potwierdza jedno z podstawowych praw człowieka - wolność sumienia. To groźny precedens, uderzający w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi. Prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu. Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia. Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza".

Kard. Nycz, jako pasterz Archidiecezji Warszawskiej, wyraził pełne poparcie dla postawy prof. Bogdana Chazana. „Prowadzony przez niego szpital cieszy się dobrą opinią i wdzięcznością pacjentów, jest chwalony za dobre funkcjonowanie. Profesor stanął w obronie życia od samego poczęcia, ryzykując utratę stanowiska i inne, przykre dla siebie konsekwencje. Wzywam kompetentne władze do skorygowania zapisu o klauzuli sumienia w taki sposób, by nie kolidował on z prawem wolności religii" - czytamy w oświadczeniu metropolity warszawskiego.