Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2014  /  Msza św. beatyfikacyjna Pawła VI

Msza św. beatyfikacyjna Pawła VI

Msza św. beatyfikacyjna Pawła VI

 Lud chrześcijański będzie zawsze wdzięczny temu papieżowi za adhortację apostolską Marialis cultus i za ogłoszenie Maryi Matką Kościoła podczas zakończenia trzeciej sesji Soboru Watykaskiego II. Niech Maryja, Królowa Świętych, pomoże nam wiernie spełniać w naszym zyciu wolę Pana tak, jak czynił nowy Błogosławiony - powiedział 19 października papież Franciszek przed modlitwą Anioł Pański, która zakończyła Mszę św. beatyfikacyjną Pawła VI.

Liturgia na pl. św. Piotra zgromadziła dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata. W Eucharystii uczestniczył m.in. papież senior Benedykt XVI, który w 1977 r. otrzymał biret kardynalski z rąk Pawła VI. Najważniejsze słowa wypowiedział Ojciec Święty Franciszek: „Przyjmując pragnienie naszego brata, biskupa Luciana Monariego, ordynariusza Brescii, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży Paweł VI, papież, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa 26 września każdego roku". Po tej formule cały plac wypełniły brawa, a na fasadzie Bazyliki św. Piotra odsłonięty został portret bł. Pawła VI.

W homilii Ojciec Święty podkreślił, że w „pokorze jaśnieje wielkość błogosławionego Pawła VI, który, kiedy zarysowywało się społeczeństwo zlaicyzowane i wrogie, potrafił kierować z dalekowzroczną mądrością - a czasem w samotności - sterem łodzi Piotrowej, nigdy nie tracąc radości i ufności w Panu".