Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2014  /  Kanonizacja w Święto Miłosierdzia Bożego

Kanonizacja w Święto Miłosierdzia Bożego

Kanonizacja w Święto Miłosierdzia Bożego

 27 kwietnia w Rzymie kanonizowany zostanie bł. Jan Paweł II, największy Sodalis w naszej historii. Nastąpi to w Święto Miłosierdzia Bożego, które nowy święty sam ustanowił.
 
Autokarami, samochodami, pociągami, samolotami, a nawet rowerami, konno i pieszo. Setki tysięcy Polaków zmierzają do Wiecznego Miasta na uroczystości kanonizacyjne. Rzym znowu stanie się polskim miastem. Wśród pielgrzymów oczywiście nie zabraknie przedstawicieli Sodalicji Mariańskich.
 
Razem z Janem Pawłem II świętym ogłoszony będzie bł. Jan XXIII. To pierwsza od 60 lat kanonizacja papieża i to od razu podwójna. Dotychczas kanonizowano 78 spośród 264 zmarłych papieży. Msza święta kanonizacyjna rozpocznie się na Placu św. Piotra o godz. 10.00. Poprzedzi ją odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, a także zostaną odczytane teksty obu kanonizowanych papieży. Uroczystościom przewodniczyć będzie papież Franciszek, ale prawie pewna jest obecność również papieża seniora Benedykta XVI, który przecież był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Według szacunków organizatorów Mszę św. koncelebrować ma ok. tysiąca kapłanów, a Komunii św. ma udzielać ok. 700 księży.
 
Na Plac św. Piotra nie są potrzebne żadne bilety. Wejść może każdy chętny, ale oczywiście nie dla wszystkich starczy tam miejsca. Pielgrzymi będą wpuszczani od godz. 5.30, aż do wypełnienia miejsc w sektorach. Na samym placu i na pobliskiej ul. Pojednania (Via della Conciliazione) zmieści się ok. 200 - 250 tys. ludzi. Pozostali będą musieli zająć więc miejsca gdzieś dalej, ale cała uroczystość transmitowana będzie na 7 telebimach rozmieszczonych w różnych miejscach Rzymu. Radio Watykańskie będzie nadawać relację z polskim tłumaczeniem na fali 93, 3 MHz.
 
Po zakończeniu uroczystości będzie można modlić się przy grobach obu świętych papieży w bazylice św. Piotra.
 
Już w sobotę 26 kwietnia o godz. 21.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne przed kanonizacją. W 11 kościołach w centrum Rzymu będzie się można modlić i spowiadać w różnych językach. Czuwanie dla Polaków rozpocznie się już o godz. 20.00 w kościele San Agnese na Piazza Navona. Tam też będzie możliwość spowiedzi w języku polskim.
 
Z kolei w poniedziałek 28 kwietnia o godz. 10.00 na placu św. Piotra wikariusz generalny Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastri odprawi Mszę dziękczynną za kanonizację dwóch papieży.