Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2013  /  Nowy Papież Franciszek

Nowy Papież Franciszek

Nowy Papież Franciszek

Kard. Jorge Mario Bergoglio został 13 marca wybrany nowym Ojcem Świętym. Ma 76 lat. Pochodzi z Argentyny, jest jezuitą. Przyjął imię Franciszek.
Dla wielu ten wybór był ogromnym zaskoczeniem, ponieważ akurat tego kardynała nie wymieniano w gronie faworytów konklawe. Można więc powiedzieć, że sytuacja przypomina trochę 1978 r., kiedy wybrano Jana Pawła II. Wtedy nowy Papież powiedział, że wezwano go z dalekiego kraju, teraz Franciszek I mówi o kardynałach - elektorach, iż znaleźli go na końcu świata.
Nowy Ojciec Święty jest pierwszym w historii Papieżem z Ameryki Łacińskiej i pierwszym jezuitą. Jako pierwszy wybrał też imię Franciszek, co w zgodnej opinii komentatorów jest bardzo wiele znaczące. Jest to bowiem człowiek prosty, skromny, bliski ludziom, czasem nazywany nawet „kardynałem ubogich". Zamiast samochodem, często jeździł po prostu autobusem. Przez ostatnie 16 lat był metropolitą Buenos Aires, a do 2011 r. pełnił funkcję przewodniczącego Episkopatu Argentyny. Urodził się w 1936 r. w Buenos Aires w rodzinie włoskiego emigranta. W 1958 r. wstąpił do jezuitów. W zakonie był wykładowcą, a także prowincjałem. Biskupem został w 1992 r., a kardynałem w 2001 r.
Nowy Papież po wyborze tradycyjnie wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra, żeby udzielić błogosławieństwa. - Bracia i siostry, dobry wieczór - powiedział na początku. Podziękował wiernym za powitanie i potem zaprosił wszystkich do modlitwy za Benedykta XVI. - Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emerytowanego Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan mu błogosławił i Madonna go strzegła - mówił Franciszek I.
Razem z wiernymi odmówił modlitwę a także zaapelował o modlitwę „jedni za drugich" i „za cały świat, by było wielkie braterstwo". Przed końcowym błogosławieństwem poprosił jeszcze o modlitwę za siebie. A po błogosławieństwie powiedział: - Bracia i siostry, zostawiam was. Bardzo dziękuję za to, jak mnie przyjęliście. Módlcie się za mnie! Szybko się zobaczymy. Jutro chcę udać się, aby się pomodlić do Madonny, by strzegła całego Rzymu. Dobranoc i dobrego odpoczynku.
pch