Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2011  /  Rocznice Wielkiego Prymasa

Rocznice Wielkiego Prymasa

Rocznice Wielkiego Prymasa

Dziś przypada 65. rocznica konsekracji biskupiej kard. Stefana Wyszyńskiego. Pasterz, który wszystko postawił na Maryję, sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze.

W maju przypadają dwie rocznice związane z osobą Prymasa Tysiąclecia. 12 maja to 65. rocznica konsekracji biskupiej kard. Stefana Wyszyńskiego, a 28 maja - 30. rocznica jego śmierci. Z kolei 3 sierpnia obchodzić będziemy 110. rocznicę jego urodzin. W związku z tymi rocznicami w archidiecezji gnieźnieńskiej trwa Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W rodzinnej Zuzeli, na terenie diecezji łomżyńskiej, świętowanie rocznic kard. Wyszyńskiego rozpoczęto 3 maja.

„Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński jawi się nam (...) jako człowiek o ogromnej duchowości i bogatym życiu wewnętrznym, który całe swoje życie związał z Chrystusem i Jego Matką. Biskupie zawołanie - Soli Deo per Mariam - Jedynemu Bogu przez Maryję, nigdy nie pozostawało bez pokrycia w jego codziennym życiu" - pisał do wiernych, ustanawiając Rok Prymasa Tysiąclecia, abp Józef Kowalczyk, prymas Polski.

Posługę pasterską Prymas Tysiąclecia rozpoczynał w Lublinie. W 1946 r. papież Pius XII mianował księdza profesora Wyszyńskiego ordynariuszem lubelskim. Sakry biskupiej udzielił mu na Jasnej Górze 12 maja1946 r. kard. August Hlond, ówczesny prymas. 22 października 1948 r. bp Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy. Przez 33 lata stał na czele Kościoła w Polsce jako prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu.

W 65. rocznicę sakry biskupiej Prymasa Tysiąclecia, 12 maja, do grobu św. Wojciecha z modlitwą o beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego będą pielgrzymować seminarzyści metropolii gnieźnieńskiej (archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji bydgoskiej i włocławskiej).

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na sobotę 14 maja zaplanowano sympozjum naukowe zatytułowane „Pasterz i prorok". Odbędzie się ono w siedzibie uczelni przy ul. Dewajtis 3. Poprzedzi je Msza św. o godz. 9.00 pod przewodnictwem i z homilią metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Na terenie archidiecezji przemyskiej, w gimnazjum w Przeworsku, 25 maja odbędzie się Finał XI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach, która w tym roku poświęcona jest postaci kard. Stefana Wyszyńskiego.

Tuż przed 30. rocznicą śmierci swojego patrona UKSW będzie obchodzić Święto Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 27 maja o godz. 9.00 Mszy św. w kościele uniwersyteckim na terenie Kampusu im. Ks. Prof. Ryszarda Rumianka przy ul. Wóycickiego przewodniczyć będzie i homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW.

28 maja o godz. 12.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście uroczystej Mszy św. w dniu 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Wezmą w niej udział księża archidiecezji warszawskiej, którzy w tym dniu przybędą z pielgrzymką do grobu Sługi Bożego.

W katedrze gnieźnieńskiej 28 maja zostaną udzielone święcenia kapłańskie. Neoprezbiterzy i ich rodziny będą się modlić o beatyfikację kard. Wyszyńskiego.

W 30. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia Mszę św. w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli, gdzie się urodził, odprawi bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Kard. Stefan Wyszyński urodził się w miejscowości Zuzela nad Bugiem 3 sierpnia 1901 r. W związku z przypadającą w tym roku 110. rocznicą urodzin, główne uroczystości zaplanowano na pierwszy weekend sierpnia. W sobotę, 6 sierpnia, w parafii odbędzie się odpust z racji święta Przemienienia Pańskiego. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W niedzielę, 7 sierpnia, o godzinie 16.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pontyfikalna w 110. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia.

Jak podkreśla abp Kowalczyk, „pragniemy przypomnieć sobie nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zwłaszcza przybliżyć je młodemu pokoleniu. Pozostaje ono bowiem ciągle aktualne i wyjątkowe. Jak za czasów jego posługi biskupiej dotykało ono codziennych i ważnych spraw, które przeżywała nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce, tak i dzisiaj staje się donośnym i potrzebnym głosem w wielu kwestiach dotyczących życia społecznego i religijnego".

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy papieża Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Diecezjalny proces beatyfikacyjny zakończył się 6 lutego 2001 r. Trwa etap rzymski procesu. Jego postulatorem jest obecnie o. dr Zbigniew Suchecki OFMConv.


Zobacz także:
Abp Michalik o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim
Modlitwa o beatyfikację Sł.B. Kard. Stefana Wyszyńskiego
Rok Prymasa Tysiąclecia w Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Strona parafii w Zuzeli

(md © Biuro Prasowe KEP 2011)