Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2013  /  Pomóżmy Syrii i módlmy się o pokój!

Pomóżmy Syrii i módlmy się o pokój!

Pomóżmy Syrii i módlmy się o pokój!

 Niedziela 6 października będzie dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii. W kościołach w Polsce będą zbierane pieniądze na pomoc ofiarom konfliktu.

Z apelem o wsparcie ofiar wojny w Syrii poprzez ogólnopolską modlitwę i zbiórkę do puszek w kościołach zwrócił się przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. „Dramat, jaki przeżywa naród syryjski, w tym również tamtejsi chrześcijanie, porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale również domaga się działania, a więc zapewnienia uchodźcom żywności, leków, odzieży oraz poczucia minimum bezpieczeństwa" - napisał w liście do biskupów abp Michalik.

W Warszawie 6 października w akademickim kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się koncert na rzecz uchodźców syryjskich. Poprzedzi go modlitwa o pokój prowadzona przez przedstawicieli Kościoła w Polsce, Caritas Polska oraz narodu syryjskiego.

Koncert muzyki arabskiej z motywami syryjskimi i polskimi w wykonaniu Marii Pomianowskiej z zespołem rozpocznie się o godz. 17.00. Podczas koncertu wyświetlane będą zdjęcia z obozów syryjskich w Jordanii.

Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii od 29 września do 31 października. Działania Caritas Polska można wesprzeć przesyłając ofiary na konto Caritas z dopiskiem „Syria" lub wysyłając SMS charytatywny z hasłem POMAGAM na numer 72052. Z kolei w niedzielę 6 października odbędzie się kwesta w parafiach w całym kraju. Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim.

Konflikt w Syrii trwa już dwa lata. Ponad 2 miliony obywateli opuściło granice państwa syryjskiego, szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania od początku niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej (Mafraq, Zarqa, Irbid, Madaba, Amman i Karak).
 

WIDEO:

Ks. dr Marian Subocz  >> WIDEO
Marta Titaniec >> WIDEO