Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2011  /  Modlitwa w intencji życia

Modlitwa w intencji życia

Modlitwa w intencji życia

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Tego dnia wierni biorą udział w modlitewnych spotkaniach w intencji życia, podczas Mszy św. mogą się podjąć duchowej adopcji nienarodzonego dziecka.

O tym, że istnieje pilna potrzebna wielkiej modlitwy za życie mówił Ojciec Święty Jan Paweł II. W odpowiedzi na jego słowa z encykliki "Evangelium Vitae", aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia, Episkopat Polski w 1998 r. ustanowił go 25 marca. Dzień wcześniej obchodzimy uchwalony w 2004 roku przez Sejm RP Narodowy Dzień Życia. Jest on okazją do "refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych".

Uroczystości i spotkania związane z Dniem Świętości Życia oraz Narodowym Dniem Życia rozpoczynają się w Polsce już przed 25 marca. W minioną sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali Obrońcy Życia. W spotkaniu uczestniczyło ok. tysiąca osób z całej Polski. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Pielgrzymi w specjalnym przesłaniu przypomnieli m.in. fragment Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego złożonych w sierpniu 1956 roku, w którym była mowa o darze życia jako największej łasce i najcenniejszym skarbie Narodu.

Inna inicjatywa to trwająca od 18 do 25 marca nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu pod nazwą Warszawskie Jerycho. Taką modlitwę w intencji poczętego życia ludzkiego w kaplicy Res Sacra Miser przy ul. Krakowskie Przedmieście 62 podjęli przedstawiciele warszawskich ruchów i organizacji katolickich.

We wszystkich polskich diecezjach 25 marca, z okazji Dnia Świętości Życia odprawiane są Msze św., organizowane są modlitwy i Marsze Życia. Proponowana jest także Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Polega ona na podjęciu podczas Mszy św. zobowiązania codziennej modlitwy w intencji dziecka poczętego i jego rodziców przez 9 miesięcy.

Główna uroczystość w Warszawie to wieczorna Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Po Eucharystii, o godz. 19.00 spod Archikatedry wyruszy na Płac Piłsudskiego marsz "Światło dla Życia" organizowany wspólnie z diecezją warszawsko-praską. Na miejscu, młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego przedstawi widowisko plenerowe.

W diecezji łomżyńskiej Marsze dla Życia ulicami zaplanowano aż w czterech miastach. Każdy z nich zakończy się złożeniem deklaracji podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W Legnicy przygotowania do Marszu są połączone z kampanią "40 Days for Life" - "40 dni dla życia". Chodzi o nabożeństwa eucharystyczne w intencji poczętych dzieci i ich matek, które odbywają się w wyznaczonych parafiach od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej. Inna inicjatywa to Festiwal Życia w Zielonej Górze, podczas którego można w specjalnym ambulansie oddać krew oraz złożyć oświadczenie woli na pobranie organów do przeszczepów. W Przemyślu zaś Marsz dla Życia (24 marca) połączono z koncertem Tomka Kamińskiego i prelekcją pt. "Życie każdego jest cenne jak Twoje - pomóż je ocalić".

25 marca otwierane są bardzo często "Okna Życia" - miejsca, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Pierwsze powstało 5 lat temu w Krakowie. Dziś w całym kraju jest ich 40.

Warto zauważyć, że z okazji Dnia Świętości Życia prowadzone są też akcje internetowe, jak ta na stronie www.uratujswietego.pl. Polega ona na 9-dniowej modlitwie w intencji dziecka nienarodzonego. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego odbędzie się też internetowa premiera Jutrzni za Nienarodzonych. Utwór krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka odnosi się do powstania ludzkiego istnienia i stanowi modlitwę za życie przed narodzeniem.
W nagraniu, które ze strony internetowej może pobrać każdy, wzięli udział wolontariusze z krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Beczka" oraz zaprzyjaźnieni instrumentaliści. (zob.: szczegółowe informacje ).

Zobacz także:
Uroczystości w diecezjach


(jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)

W najbliższych dniach również:

26 marca - III Dzień Modlitw za Więźniów: "Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej - świętym" - powiedział w 1991 roku do osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku Jan Paweł II.(...) :: więcej

27 marca - Ogólnopolska zbiórka na rzecz Japonii: W niedzielę, 27 marca w kościołach wszystkich diecezji w Polsce zostanie zorganizowana ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.(...) :: więcej

29 marca - Konferencja prasowa przed V Ogólnopolskim Dniem Modlitw za Kierowców: Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zapraszają 29 marca 2011 r. (wtorek) na godz. 11.30 na konferencję prasową przed V Ogólnopolskim Dniem Modlitw za Kierowców (Warszawa,(...) :: więcej