Strona główna  /  Warto przeczytać  /  „Wyszyński. 40 spojrzeń” - o. Zdzisław Józef Kijas

„Wyszyński. 40 spojrzeń” - o. Zdzisław Józef Kijas

 Polecamy najnowszą książkę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia: „Wyszyński. 40 spojrzeń".

Autorem jest o. Zdzisław Józef Kijas - franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. O. Zdzisław  spogląda na Wyszyńskiego w sposób nieszablonowy. Nie interesuje go monumentalność postaci Prymasa, ale jego duchowe piękno, wrażliwość, pragnienia i lęki, odwaga i tęsknota za miłością. Opierając się na zapiskach Kardynała, pozwala przemawiać jemu samemu.

W 40 spojrzeniach na Prymasa Tysiąclecia można dostrzec człowieka z krwi i kości, pokornego, starającego się odkrywać miłość Boga w sytuacjach, które dla innych są jej zaprzeczeniem.

„Na temat Wyszyńskiego napisano już bardzo wiele i pisze się nadal. Niniejsza pozycja nie jest więc ani pierwszą, ani ostatnią. Nie jest zwieńczeniem tego, co zostało już powiedziane, ani też początkiem czegoś nowego na temat Prymasa. Moim pragnieniem było jedynie «wejrzeć» w jego duszę, czego - jak sądzę - nie zrobił dotąd nikt. Mało interesuje mnie (...) monumentalność, jaka go otacza. (...) Opieram się głównie, albo prawie wyłącznie, na tekstach Wyszyńskiego. Nie interesują mnie, a jeżeli już, to tylko marginalnie, opracowania jego postaci czy jego myśli. Jest to zatem pozycja źródłowa. Pozwalam Prymasowi, na ile to możliwe i konieczne, przemawiać jego własnym językiem, często dla nas już nieznanym, obcym lub nigdy dotąd niesłyszanym" - wyjaśnia autor książki o. Zdzisław Józef Kijas OFMConv.