Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  Sodalis Marianus – październik – grudzień 2012

Sodalis Marianus – październik – grudzień 2012

Sodalis Marianus październik – grudzień 2012

Rok Wiary to główny temat najnowszego numeru kwartalnika „Sodalis Marianus". Czytelnicy znajdą tam wiele wartościowych tekstów formacyjnych oraz relacje z najważniejszych wydarzeń z życia Sodalicji Mariańskich.

Szczególnie warto przeczytać tekst ks. Wojciecha Węgrzyniaka, który tłumaczy rolę i zadania ludzi wierzących w Roku Wiary. Autor wyjaśnia, co znaczą słowa z Ewangelii św. Mateusza, że jesteśmy solą ziemi i światłem świata. Zachęca do odwagi i dumy chrześcijańskiego życia. Nie powinniśmy się wstydzić nauki Jezusa, ale mówić o tym, czego On nas nauczył. „Jezus zwraca jednak uwagę na to, że tym, co ma oświecać ludzi, powinny być przede wszystkim nasze uczynki" - podkreśla ks. Węgrzyniak.

Zofia Parzniewska pisze o sodalicyjnych rekolekcjach, które w sierpniu zeszłego roku odbyły się w Gdańsku. Prowadził je o. Jacek Pleskaczyński, jezuita. Temat tych rekolekcji brzmiał „Na drogach wiary - w szkole Abrahama" i były one znakomitym wprowadzeniem do Roku Wiary.

Rok Wiary był też tematem XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę we wrześniu ubiegłego roku. W numerze znajdziemy szczegółową relację z przebiegu pielgrzymki. Warto podkreślić, że po raz pierwszy na Jasną Górę przybyli również młodzi kandydaci na sodalisów, którzy spędzili tam dwa dni i mieli częściowo specjalny, osobny program. Niektórzy z nich specjalnie dla „Sodalisa" opisali soje wrażenia z tego czasu. Cennym materiałem jest tekst homilii, którą podczas uroczystej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze wygłosił o. Emilio de Cardenas, moderator Federacji SM.

Życie sodalicyjne w przeszłości opisuje Jacek Ryszard Przygodzki, a Krystyna Medycka przeprowadza wywiad z „ochroniarzem" Jana Pawła II. W numerze znajduje się również opis katastrofy budowlanej w Czeladzi. Runął tam mur oporowy przy świątyni św. Stanisława. Zagrożona jest stabilność murów kościoła. Parafia potrzebuje pomocy, o którą apeluje miejscowa Sodalicja Mariańska.

W najnowszym „Sodalisie" można również przeczytać o powstaniu oratorium w prowadzonym przez Federację SM zespole szkół oraz wyposażeniu go w obraz Matki Bożej autorstwa Eugeniusza Molskiego.

                                                                                                                                 pch