Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  Sodalis Marianus październik - grudzień 2015

Sodalis Marianus październik - grudzień 2015

Sodalis Marianus październik - grudzień 2015

 Ukazał się najnowszy (4/2015) numer naszego sodalicyjnego kwartalnika Sodalis Marianus.

Na okładce zamieszczamy logo Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który właśnie rozpoczął się w Kościele. Według życzenia papieża Franciszka ma to być dla wszystkich wierzących prawdziwy czas spotkania z miłosierdziem Boga. Pomogą w tym  jubileuszowe odpusty, do uzyskiwania których zachęca nas Ojciec Święty. Czyni to m.in. w specjalnym liście napisanym w związku z Jubileuszem Miłosierdzia, który drukujemy w tym numerze Sodalisa Marianusa.

W tematykę Roku Miłosierdzia wprowadza również tekst prof. Marii  Braun-Gałkowskiej, napisany specjalnie dla naszego kwartalnika.  Jest to poszerzona wersja wykładu, który Pani Profesor przedstawiła na naszej wrześniowej pielgrzymce na Jasną Górę. Autorka wyjaśnia ideę Roku Świętego oraz symbolikę z nim związaną. Podając bardzo konkretne propozycje różnych działań zachęca, abyśmy ten niezwykły czas dobrze wykorzystali, aby nie minął on jakby mimochodem, wśród wielu innych rocznic i uroczystości. Dopełnieniem tematyki Roku Miłosierdzia jest tekst Krystyny Tkaczyk z Warszawy. Przedstawia przykłady świętych kobiet, których szczególną misją było ukazywanie potęgi Bożej dobroci.  Jednocześnie w Kościele w Polsce rozpoczęliśmy Jubileusz  1050. Rocznicy Chrztu Polski. Jest to kolejna okazja do odnowienia  i umocnienia naszej wiary.

W Sodalisie omawiamy szczegóły programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na bieżący rok liturgiczny. Tradycyjnie zachęcamy do lektury tekstu o. Emilio de Cardenasa, który  w swoim cyklu omawia uroczystości i święta Pańskie z maryjną cechą. Tym razem przybliża nam bogatą treść uroczystości Zwiastowania Pańskiego. Polecamy również relację z wrześniowej pielgrzymki  sodalicyjnej na Jasną Górę oraz wspomnienia o zmarłej niedawno prezesce poznańskiej sodalicji śp. Aleksandrze Krotofil.