Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  Sodalis Marianus październik - grudzień 2014

Sodalis Marianus październik - grudzień 2014

Sodalis Marianus październik - grudzień 2014

 Ukazał się najnowszy numer naszego kwartalnika Sodalis Marianus.
Z racji trwania Roku Maryjnego wiele tekstów poświęcamy Matce Bożej, co może stanowić dobrą pomoc w owocnym przeżyciu tego szczególnego czasu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tekst referatu, który znany mariolog ks. dr Teofil Siudy wygłosił na naszej wrześniowej XXXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę. Jest to bardzo głęboki, bogaty w treść materiał, dlatego zdecydowaliśmy się, za zgodą ks. Siudy, wydrukować jego wystąpienie w całości. Przypominamy również dokładny przebieg wspomnianej pielgrzymki do Pani Jasnogórskiej, kiedy to uroczyście rozpoczęliśmy Rok Maryjny. Doskonałą okazją do pogłębienia duchowości maryjnej są dwa teksty ks. Janusza Kumali MIC, który w tym roku prowadził sodalicyjne rekolekcje w Licheniu. Natomiast tekst Beaty Pryby Matka Boża w cierpieniu wprowadza w zagadnienie naśladowania Maryi współcierpiącej z Jezusem. O. Emilio de Cardenas, moderator Federacji SM w Polsce, kontynuuje swój cykl poświęcony Maryi w liturgii.

W numerze warto zwrócić uwagę również na materiał prezentujący dwóch niezwykłych ludzi. Obecny 2014 rok jest Rokiem Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, Sodalisa Marianusa. Jego sylwetkę przypomina Jacek Przygodzki. Autor opisuje jednak również innego wyjątkowego człowieka, prof. Stanisława Wąsowskiego, także Sodalisa Marianusa, którego historia życia jest bardzo podobna do życiorysu Jana Karskiego.

W październiku minęła trzynasta rocznica śmierci ks. prał. Tadeusza Uszyńskiego, moderatora i odnowiciela Sodalicji Mariańskich w Polsce. W Bogutach, rodzinnej miejscowość ks. Uszyńskiego, odbyły się uroczystości rocznicowe, a przewodniczył im bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna. Polecamy relację z tego wydarzenia.

Na bieżąco śledzimy bogatą pracę edukacyjną zespołu szkół sodalicyjnych w Warszawie. Uczniowie opisują swój wyjazd do Hiszpanii, na tzw. wymianę międzyszkolną, relacjonują krótko udział młodzieży szkolnej w spotkaniu szkół im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz w uroczystościach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. W tym numerze wracamy również do niezwykle ważnego, październikowego synodu o rodzinie. Drukujemy w całości końcowe przemówienie papieża Franciszka i orędzie synodalne do wiernych.