Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  Sodalis Marianus lipiec/wrzesień 2013 rok

Sodalis Marianus lipiec/wrzesień 2013 rok

Sodalis Marianus lipiec/wrzesień 2013 rok

W najnowszym numerze kwartalnika sporo miejsca poświęcono przeżywanemu w tym roku jubileuszowi 450 - lecia powstania Sodalicji Mariańskiej, którą założył jezuita o. Jean Leunis. Jego sylwetkę przypomina Anna Laszuk. Z tekstu dowiadujemy się m.in., że głównymi cechami ojca założyciela były: wielka miłość do Matki Bożej, umiłowanie młodzieży, miłosierdzie wobec chorych i biednych, a także umiejętność zjednywania obojętnych i niechętnych sprawom wiary. W cyklu „Matka Boża w liturgii" o. Emilio de Cardenas tym razem odpowiada na pytanie: Czy Maryja modli się za grzeszników? Bardzo ważnym i cięgle chyba niedostatecznie rozpoznanym tematem zajmuje się Regina Pruszyńska. Chodzi o ideologię gender, która coraz mocniej obecna jest w Polsce, w tym także w wielu szkołach. Czym jest ta ideologia? Jakie zagrożenia ze sobą niesie? Dlaczego jest groźniejsza od komunizmu? Jak uchronić przed nią dzieci w szkole? Na te i inne pytania odpowiada autorka w tekście „Ideologia gender w szkołach".

Barbara Radejowska dokładnie opracowała treść rekolekcji, które w tym i zeszłym roku wygłosił dla sodalicji o. Jacek Pleskaczyński SJ. Lekturę materiału „W szkole Abrahama i Mojżesza" polecamy zarówno tym, którzy uczestniczyli w rekolekcjach (bo to doskonała okazja do przypomnienia sobie ich treści), jak i tym, którzy nie brali w nich udziału. Tekst jest tak napisany, że idealnie nadaje się do odprawienia rekolekcji indywidualnie, czy włączenia poszczególnych wątków w swoją modlitwę.

Redakcja powraca też do sodalicyjnych wydarzeń, które miały miejsce latem. Już dwukrotnie odbyło się w Warszawie spotkanie integracyjne dla młodszych i starszych „Niedziela na Ogrodowej", organizowane przy zespole szkół katolickich prowadzonych przez Federację Sodalicji Mariańskich w Polsce. Nie zabrakło tam dobrej zabawy, konkursów, koncertów oraz sportu. Wydarzenia opisał Bogdan Kozyra. Z kolei Barbara Kozyra relacjonuje przebieg kolonii w Darłowie dla dzieci ze szkół sodalicyjnych.

Latem, z powodu diecezjalnych zmian personalnych, przestali być moderatorami sodalicji dwaj wspaniali księża: ks. prał. Wojciech Wolniewicz z Poznania i ks. Dawid Kuczek z Sosnowca. Redakcja zamieszcza krótkie wspomnienia o posłudze tych kapłanów. Wspomina także dwie niezwykłe sodaliski: zmarłą 5 lat temu prof. Annę Świderkównę oraz zmarłą niedawno Lucynę Warchalewską.

Jak zwykle sygnalizujemy tylko niektóre materiały, które zostały zamieszczone w numerze. Bardzo gorącą zachęcamy do lektury całego „Sodalisa".