Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  Monastyczna Liturgia Godzin na żywo

Monastyczna Liturgia Godzin na żywo

Monastyczna Liturgia Godzin na żywo

Za pośrednictwem strony internetowej www.tyniec.tv można na żywo uczestniczyć w Monastycznej Liturgii Godzin odmawianej codziennie przez tynieckich benedyktynów.

Jest to prawdopodobnie jedyny na świecie klasztor, który transmituje na żywo (audio i video) całą swoją Liturgię Godzin. W kościele tynieckim non stop pracuje kilka kamer, które bardzo dokładnie i z profesjonalną realizacją obrazu pokazują codzienną liturgię benedyktynów. Mikrofony zawieszone tuż nad głowami mnichów gwarantują natomiast dobrą jakość przekazywanego dźwięku. Co więcej, istnieje możliwość cofania transmisji aż o 48 godzin, tak więc dołączyć do modlitwy mnichów można później, w zależności od naszego planu dnia. Ważniejsze celebracje, w tym wszystkie niedzielne Msze św. konwentualne (a także różne uroczystości, rekolekcje, sympozja, wydarzenia kulturalne, koncerty, występy) są na stronie archiwizowane i dostępne w każdym czasie. Można tam także odnaleźć dział poświęcony duchowości benedyktyńskiej, gdzie zamieszczono nagrania konferencji i rekolekcji głoszonych przez mnichów tynieckich.

Dla wszystkich posiadających dostęp do internetu jest to doskonała okazja do włączenia się w codzienną liturgię Ludu Bożego uświęcającą poszczególne godziny dnia. Modlitwa brewiarzowa, co trzeba podkreślić, jest przeznaczona nie tylko dla kapłanów i osób zakonnych, ale również dla świeckich. Oczywiście można Liturgię Godzin odmawiać indywidualnie, w domu czy w świątyni, czytając teksty z brewiarza. Ale warto pamiętać, że Liturgia Godzin, podobnie jak inne czynności liturgiczne, nie jest czynnością prywatną, tylko całego Ciała Kościoła. Ten wymiar jest najbardziej widoczny wtedy, kiedy brewiarz odmawiany jest wspólnotowo, najlepiej pod przewodnictwem kapłana. I właśnie taką możliwość dają benedyktyni z Tyńca. Każdy może uczestniczyć w ich Liturgii Godzin razem z nimi w kościele, albo za pośrednictwem wspomnianej strony internetowej.

Z kolei strona internetowa www.brewiarz.pl zamieszcza teksty Liturgii Godzin na każdy dzień - nie trzeba więc ich szukać w brewiarzu, posługując się wieloma różnokolorowymi zakładkami. Zawsze mamy pewność, że teksty, którymi się modlimy, zostały odpowiednio dobrane. Jest tam także dział pomocy, gdzie dla początkujących wyjaśniono wszystkie szczegóły związane z Liturgią Godzin. Zamieszczono także „Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin."

Oto program tynieckiej Liturgii, którą można oglądać na www.tyniec.tv

Dni powszednie:

6.00 - Jutrznia

6.30 - Msza św. konwentualna

12.50 - Modlitwa południowa

17.00 - Nieszpory

18.00 - Msza św. parafialna

19.30 - Godzina Czytań z Kompletą

Niedziele i święta:

7.30 - Jutrznia

10.10 - Modlitwa przedpołudniowa

10.30 - Msza św. konwentualna

12.30 - Msza św. parafialna

18.00 - Msza św. parafialna

19.00 - Nieszpory

20.15 - Godzina Czytań z Kompletą