Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  Milena Kindziuk - „Cuda księdza Jerzego”

Milena Kindziuk - „Cuda księdza Jerzego”

Milena Kindziuk - „Cuda księdza Jerzego”

 „Cuda księdza Jerzego" - to kolejna książka Mileny Kindziuk, poświęcona męczennikowi i kapelanowi ludzi pracy, bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Po jego biografii i książce o Mariannie, jego matce, znana autorka tym razem opisuje cuda, jakich doświadczyli i doświadczają wierni za jego wstawiennictwem.

Milena Kindziuk, związana od lat z kościołem pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie pracował i jest pochowany ks. Jerzy, zebrała liczne fakty dotyczące łask uzyskanych za jego wstawiennictwem. Od chwili jego porwania przez agentów bezpieki 19 października 1984 r. i wiadomości o jego śmierci, cuda stały się niejako codziennością w tym miejscu. Już w nocy po informacji, że został porwany, do konfesjonałów ustawiały się długie kolejki penitentów. Były osoby, które spowiadały się pierwszy raz od wielu lat i wracały do Kościoła po wstrząsie, doznanym po brutalnym zabójstwie księdza.

Książka opisuje inicjatywy, które powstały po śmierci ks. Jerzego - działająca 24 godziny na dobę służba porządkowa oraz Służba Informacyjna oraz muzeum. Choć nie jest to główny cel książki dokumentuje też rozwój kultu męczennika, w tym wizyty dostojników Kościoła. W czasach PRL politycy wolnego świata konsekwentnie żądali, by w planach ich wizyt w Polsce było nawiedzenie grobu kapelana ludzi pracy.

Fenomenem jest liczba pielgrzymów, którzy nawiedzali grób ks. Jerzego.

Spontaniczny kult trwa od chwili jego śmierci - dotychczas do żoliborskiego sanktuarium przybyło ok. 20 mln pielgrzymów. Matka ks. Popiełuszki, Marianna, mówiła, że nawiedzenie grobu jej syna przez Jana Pawła II w 1987 r. było największym cudem jej życia.