Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Kwartalnik Sodalis Marianus nr 3/2018

Kwartalnik Sodalis Marianus nr 3/2018

Ukazał się najnowszy (3/2018) numer naszego kwartalnika sodalicyjnego Sodalis Marianus.

A w nim wracamy do czerwcowo-lipcowych rekolekcji sodalicyjnych we Lwowie. W roku stulecia niepodległości Polski oddaliśmy hołd Polakom walczącym o niepodległość, zwiedziliśmy historyczne miejsca, spotkaliśmy ciekawych ludzi. Ale przede wszystkim był to czas modlitwy i słuchania konferencji rekolekcyjnych. Zachęcamy do lektury szczegółowej relacji z rekolekcji autorstwa Reginy Pruszyńskiej. Swoimi refleksjami z czasu spędzonego we Lwowie i okolicach podzieliła się z nami również Krystyna Tkaczyk.

Nasze wspólnoty sodalicyjne funkcjonują bardzo prężnie, rozwijają się, dają w swoich środowiskach piękne świadectwo wiary. Warto o tym mówić i pisać. Dlatego Anna Laszuk, na podstawie przesłanych sprawozdań, opisuje codzienną działalność większości polskich Sodalicji Mariańskich.

W czerwcu w Warszawie odbył się Zjazd Delegatów Sodalicji Mariańskich, na którym zgromadzeni Delegaci jednogłośnie zatwierdzili sprawozdania Zarządu Federacji i Komisji Rewizyjnej. Mówiono również m.in. o rozpoczynających się przygotowaniach do jubileuszu 450-lecia istnienia sodalicji w Polsce i przedstawiony został program pracy w zakresie formacji sodalicyjnej młodzieży i dorosłych. Specjalny wykład „Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu" wygłosił ks. dr hab. Krzysztof Bielawny. Zjazd szczegółowo opisuje Piotr Chmieliński.

Warto również zwrócić uwagę na krótkie wspomnienie o Ewie Turczyńskiej, wyjątkowej osobie, żołnierzu AK, członku Sodalicji Mariańskiej Akademików. Wspaniale zapisała się w pamięci nie tylko członków rodziny, ale także wielu znajomych i przyjaciół, którzy ją otaczali. Wspomina ją siostrzeniec Rafał Stradomski.

W tym Sodalisie Marianusie nie brakuje oczywiście stałego cyklu o. Emilio „Maryja w liturgii", a w dziale „Formacja sodalicyjna" polecamy teksty Krystyny Tkaczyk i o. Marcina Minczyńskiego OSPPE.