Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Więcej  /  Kwartalnik Sodalis Marianus nr 4/2016

Kwartalnik Sodalis Marianus nr 4/2016

Kwartalnik Sodalis Marianus nr 4/2016

 Ukazał się najnowszy (4/2016) numer naszego sodalicyjnego kwartalnika „Sodalis Marianus". W tym roku minęła 15. rocznica śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego, legendarnego duszpasterza akademickiego Warszawy, odnowiciela i pierwszego moderatora Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Proponujemy lekturę kilku tekstów wspomnieniowych poświęconych osobie tego niezwykłego Kapłana. W obszernym wywiadzie wspomina go jedyny żyjący brat - Pan Stanisław Uszyński. Możemy dowiedzieć się m.in. jakim człowiekiem był ks. Tadeusz w dzieciństwie, czego nauczył młodszego brata, dlaczego został kapłanem, jakie relacje łączyły go z kard. Wyszyńskim i dlaczego właśnie jego Prymas poprosił o reaktywację sodalicji. Drukujemy również list wspomnieniowy, który na uroczystości rocznicowe w Bogutach, rodzinnej miejscowości ks. Uszyńskiego, przysłał jego przyjaciel i współpracownik - ks. infułat Ireneusz Skubiś, dziś honorowy redaktor naczelny Tygodnika „Niedziela".

W tym numerze „Sodalisa Marianusa" wracamy do naszej wrześniowej, sodalicyjnej pielgrzymki na Jasną Górę. Zamieszczamy relację z jej przebiegu oraz pełen tekst referatu na temat charyzmatu sodalicynego, który na pielgrzymce wygłosił ks. dr Marek Szymula. Polecamy krótkie wspomnienie życia wyjątkowych Sodalisów - Zygmunta i Ani Markowskich oraz tekst śp. Jadwigi Bałabuszko - Sławińskiej poświęcony wspaniałej szkole kształcenia dziewcząt w Chyliczkach.

Dobrym przygotowaniem do Bożego Narodzenia może być natomiast tekst o. Emilio de Cardenasa z cyklu „Maryja w liturgii". Autor przekonuje, żeby tradycyjne przedświąteczne zajęcia, sprzątanie, zakupy, nie zajmowały nam całego czasu, który warto poświęcić przede wszystkim Bogu. O. Emilio wyjaśnia, że w liturgii mszalnej ostatnich dni Adwentu Maryja ma własną i ważną rolę. Czytamy teksty, gdzie Maryja oraz Józef są wzorami ludu Bożego przyjmującego Chrystusa. Maryja nie jest jednak centrum Adwentu, lecz drogą do Jezusa. „Liturgia adwentowa, szczególnie w tych dniach, jest radosna - pisze o. Emilio. - Maryja jest pierwszą, która doświadczyła obecności Zbawiciela. Kolekta Mszy porannej ostatniego dnia, 24 grudnia, brzmi tak: Panie Jezu, przyjdź szybko i nie zwlekaj, aby radość z Twojego przyjścia podniosła na duchu ufających Twojej dobroci.

Zestaw materiałów w najnowszym numerze uzupełniają relacje z życia naszych szkół sodalicyjnych w Warszawie.