Strona główna  /  Warto przeczytać  /  Kwartalnik Sodalis Marianus nr 1/2018

Kwartalnik Sodalis Marianus nr 1/2018

 Ukazał się najnowszy numer (1/2018) naszego sodalicyjnego kwartalnika Sodalis Marianus.

W Sodalisie nawiązujemy do faktu, że rok 2018 obchodzony jest w Kościele w Polsce jako Rok św. Stanisława Kostki. O tym wyborze zdecydowała zarówno 450. rocznica jego śmierci, jak i program duszpasterski Kościoła w Polsce. „Jeśli mamy w tym roku rozważać osobę i dary Ducha Świętego dane w sakramencie bierzmowania, nie może być lepszego patrona niż ten, który został uzdolniony przez Ducha Świętego do <mężnego wyznawania wiary> w dojrzały i niebanalny sposób. Ponadto ważnym motywem ogłoszenia roku 2018 Rokiem Świętego Stanisława Kostki jest także zwołany na październik w Rzymie Synod Biskupów, poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania." - piszą polscy biskupi w specjalnym liście na Rok św. Stanisława Kostki. Zachęcamy do lektury pełnej treści tego dokumentu - drukujemy go w tym numerze Sodalisa Marianusa.

Nie zapominamy oczywiście o przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W bardzo ciekawym tekście ks. Krzysztof Bielawny opisuje, jak wielką rolę w drodze do niepodległości odegrały objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Wydarzenia te bowiem zainicjowały oddolne odrodzenie świadomości narodowej Polaków na miarę dotąd niespotykaną.

W tym numerze naszego kwartalnika polecamy także relacje Reginy Pruszyńskiej i Krystyny Tkaczyk z pielgrzymki sodalicyjnej do Fatimy, która z okazji Roku Jubileuszowego Objawień Matki Bożej w Fatimie odbyła się w listopadzie 2017 r. Z kolei Lidia Madej przypomina nam historię i dzień dzisiejszy Sodalicji Mariańskiej w Czeladzi.

W tym roku ta wspólnota obchodzi wielki jubileusz - setną rocznicę powstania. Natomiast Elwira Włosek relacjonuje uroczystości odsłonięcia w Toruniu pomnika Wielkiego Sodalisa, Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Numer uzupełnia stały cykl o. Emilio „Maryja w liturgii". Tym razem nasz Asystent Kościelny wyjaśnia, jaka jest rola Matki Bożej w liturgii wielkopostnej. Polecamy również artykuł Moniki Odrobińskiej o abp. Henryku Hoserze, który niedawno odszedł na emeryturę oraz materiał poświęcony osobie kard. Ratzingera/Benedykta XVI.