Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2024  /  Sodalis Marianus 1/2024

Sodalis Marianus 1/2024

Ukazał się najnowszy (1/2024) numer naszego kwartalnika sodalicyjnego Sodalis Marianus.

Przygotowujemy się już do Jubileuszu 2025 roku, który rozpocznie się otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Wa-tykanie 24 grudnia br. Drzwi są symbolem bramy do Nieba, którą jest Jezus Chrystus. Pierwsze takie otwarcie Drzwi Świętych miało miejsce w 1500 roku. O tradycji jubileuszy w Kościele, czym one dokładnie są, jakie obrzędy i symbole się z nimi wiążą, jaki jest kalendarz jubileuszu i jakie zadania w związku z tym stoją przed nami – o tym wszystkim pisze Regina Pruszyńska.

Do jubileuszu przygotowuje nas ogłoszony przez papieża Rok Modlitwy. Franciszek zachęca nas do ponownego odkrycia wielkiej wartości i absolutnej potrzeby modlitwy: modlitwy w życiu osobistym, w życiu Kościoła, modlitwy w świecie. Szerzej o modlitwie,
a szczególnie adoracji Pana Jezusa, pisze Piotr Chmieliński.

W zeszłym roku o. Emilio i br. José wyjechali na stałe z Polski, rozpoczynając swoją posługę w nowych miejscach. O. Emilio pracuje w Bordeaux. Jak wygląda jego życie w nowej wspólnocie? Czym się tam zajmuje? Jak wygląda praktykowanie wiary we Francji? Dlaczego on i br. José musieli opuścić Polskę? O tym wszystkim możemy przeczytać w wywiadzie z o. Emilio.

W wielkopostny czas doskonale wpisuje się tekst nabożeństwa i rozważań Drogi Krzyżowej, które przygotował ks. Michał Kuciński. Korzystał on z tych rozważań w trakcie zeszłorocznych ogólnopolskich rekolekcji sodalicyjnych w Gietrzwałdzie. Polecamy również tekst o. Marcina Minczyńskiego, który omawia adhortację apostolską św. Pawła VI Marialis cultus o właściwym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny w Kościele. W tym roku przypada 50. rocznica opublikowania tego dokumentu.

Krystyna Tkaczyk tym razem zachęca do lektury książki s. M. Olgi Abramczuk Matka Teresa de Lamourous. To opowieść o Matce, która prowadziła w Bordeaux od początku XIX wieku Dom Miłosierdzia. Czyniła to w porozumieniu z bł. o. Wilhelmem Józefem Chaminade, który odnawiał tam życie religijne, mocno zniszczone na skutek rewolucji francuskiej. Polecamy również kolejny tekst o. Emilio z cyklu Matka Boża w liturgii
i ostatnią część cyklu poświęconego Liturgii Godzin. Życzymy dobrej, owocne lektury!