Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2023  /  22. rocznica śmierci ks. prałata Tadeusza Uszyńskiego

22. rocznica śmierci ks. prałata Tadeusza Uszyńskiego

9 października 2023 r. minęła 22. rocznica śmierci ks. prałata Tadeusza Uszyńskiego, słynnego duszpasterza akademickiego Warszawy, odnowiciela i pierwszego moderatora Sodalicji Mariańskich w Polsce po 1980 roku, założyciela naszych szkół sodalicyjnych w Warszawie.

W sobotę 14 października w Bogutach, rodzinnej miejscowości ks. Tadeusza, w jego intencji tra-dycyjnie modlili się sodalisi z War-szawy, przedstawiciele Zarządu Federacji SM na czele z prezesem Grzegorzem Baranem, członkowie Stowarzyszenia Katolików Wojskowych, rodzina i przyjaciele ks. Uszyńskiego.

Jedna z grup jadących do Bogut z Warszawy, po drodze zatrzymała się w Ostrowi Mazo-wieckiej, gdzie zwiedziła nowe muzeum Dom Rodziny Pileckich, a także w Andrzejewie, gdzie modliła się przy grobie Julianny Wy-szyńskiej, matki bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W Bogutach wszyscy uczestnicy uroczystości najpierw nawiedzili miejscowy cmentarz, gdzie na grobie ks. prałata Uszyńskiego złożyli kwiaty, a także modlili się w intencji jego rodziny, w intencji Ojczyzny oraz dzieł prowadzonych przez Federację SM. Polecano Bogu także Joannę i Grzegorza Baranów, którzy w tym roku obchodzą 25. rocznicę sakramentu małżeństwa, a to właśnie ks. prałat Uszyński błogosławił ich małżeństwo zawierane w 1998 roku. Odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Następnie w kościele parafialnym Mszę św. w intencji ks. Uszyńskiego odprawił nowy proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Bogutach  ks. Grzegorz Pęski. Jak zwykle w prezbiterium stanął duży portret ks. Tadeusza, były także flagi sodalicyjne i polskie. Sodalisi włączyli się w posługę podczas Eucharystii: przeczytali czytanie oraz modlitwę wiernych.

Na zakończenie ks. proboszcz Grzegorz Pęski podziękował uczestnikom za świadectwo wiary i pamięć o ks. Tadeuszu Uszyńskim, który wiele lat żył razem z nami i tworzył różne wartościowe dzieła. Ks. Pęski wyraził radość, że te dzieła są owocnie kontynuowane.

Po Mszy św. było wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa.