Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2023  /  Kwartalnik sodalicyjny Sodalis Marianus

Kwartalnik sodalicyjny Sodalis Marianus

- Ukazał się kolejny (3/2023) numer naszego kwartalnika sodalicyjnego Sodalis Marianus.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że po 30 latach obecności Zgromadzenie Marianistów opuszcza Polskę. O. Emilio de Cárdenas i br. José Ignacio Iglesia Puig, z którymi przez wiele lat niezwykle owocnie współpracowała Federacja SM, wyjeżdżają, zgodnie z decyzją swoich przełożonych, do nowych miejsc pracy. Na szczęście będziemy dalej współpracować. W czerwcu br., podczas różnych okazji, dziękowaliśmy Ojcu i Bratu za wszelkie dobro, które od nich otrzymaliśmy. A było tego bardzo wiele! Zachęcamy do lektury obszernej relacji z tych uroczystości.

Medjugorie jest dziś, można powiedzieć, jednym z największych konfesjonałów świata. Do tego miejsca objawień Matki Bożej, które wciąż trwają, przybywa coraz więcej pielgrzymów. Panuje tam atmosfera wyjątkowego modlitewnego wyciszenia i skupienia. Świadectwa pokazują, że to miejsce nawróceń wielu osób i głębokiej modlitwy tych, którzy przybywają do miejsca, gdzie Bóg chce udzielać wiernym szczególnych łask. O swojej niedawnej pielgrzymce do Medjugorie piszą sodaliski Małgorzata Michalska i Regina Pruszyńska. Materiał ilustrowany jest pięknymi zdjęciami Autorek.

Pod koniec lipca br. w 105. roku życia (!) zmarł Stanisław Michnowski, Sodalis Marianus, wielki patriota i wybitny geofizyk. Przypominamy Jego osobę.  

Niedawno zmarła też s. Małgorzata Krupecka, Urszulanka Serca Jezusa Konającego, która głosiła dla nas wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne w Rokitnie w 2019 roku. Zapamiętaliśmy Ją jako osobę bardzo rozmodloną, o wyjątkowej erudycji, życzliwą, pokorną. Dzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą, prowadząc nas śladami św. Urszuli Ledóchowskiej. Sylwetkę Siostry Małgorzaty, której liczne talenty i zaangażowania nie wszyscy znają, przedstawia Anna Laszuk.

W 2023 roku mija 100 lat od śmierci św. abp. Józefa Bilczewskiego, nieco zapomnianego arcybiskupa lwowskiego, który był gorliwym czcicielem Maryi Królowej Polski oraz promotorem Sodalicji Mariańskich. Pisze o nim o. Marcin Minczyński OSPPE.

Z kolei Krystyna Tkaczyk poleca lekturę książki „Może Bóg przemówi do mnie. Faustino Pérez-Manglano”. Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem o. Emilio z cyklu „Matka Boża w liturgii”. Numer uzupełniają: relacja ze Zjazdu Delegatów Sodalicji Mariańskich w Warszawie, wyjazdowych rekolekcji sodalicyjnych w Gietrzwałdzie oraz kolejny materiał o Liturgii Godzin. Zachęcamy do lektury!

Numer jest dostępny w wersji elektronicznej i drukowanej. Drukowane egzemplarze będą do nabycia m.in. na naszej pielgrzymce na Jasną Górę 16 września.