Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2022  /  Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, swoje święto patronalne obchodziły niektóre Sodalicje Mariańskie w Polsce.

Jedną z nich była Sodalicja Mariańska przy Jasnej Górze, która zgromadziła się 8 grudnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Mszy św., której przewodniczył moderator o. Marcin Minczyński.

W homilii o. Marcin zwrócił uwagę, że kiedy Adam i Ewa, zwiedzeni podstępem szatana i ulegając jego namowie, odrzucają Boga, ukrywają się. Wtedy Bóg stawia fundamentalne pytanie: Gdzie jesteś? - To pytanie i dziś skierowane jest do nas. To pytanie o to, co człowiek robi ze swoją tożsamością, ze swoim życiem. Grzech sprawia, że człowiek przestaje być sobą, szukając winy innych, tłumacząc się i doświadczając, jak złudne i nieprawdziwe były obietnice złego. Wiemy, jakie były konsekwencje tego, że Adam i Ewa chcieli być jak Bóg. Bo grzech to moment, kiedy człowiek staje się przeciwieństwem siebie, przeciwieństwem tego, do czego jest przez Boga stworzony i powołany – mówił ojciec moderator.

Podkreślił, że inny był wybór Maryi. Ona wybrała właściwie. Wybrała wolę Bożą, niełatwą, nie od razu zrozumianą, potem rozeznawaną. Zdecydowała się służyć, być dla Boga, a przez to i dla człowieka.

- To nam pokazuje jak ważną rzeczą jest właściwy wybór, który musimy dokonywać każdego dnia. Jak wielka różnica była między wyborem „starej” Ewy, która uległa podstępowi szatana i jaki błogosławiony był wybór Maryi, „nowej” Ewy. Dziś, kiedy patrzymy na Maryję, Niepokalaną, pełną łaski, uwolnioną od grzechu pierworodnego, nie możemy być obojętni na to, co mówi Słowo Boże o nas. Że w Chrystusie wybrał nas Bóg przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Abyśmy byli jak Maryja. Bo do tego każdy z nas jest powołany, to jest nasza tożsamość. Tylko to może dać prawdziwe szczęście i pokój wieczny – mówił o. Marcin.

Zaznaczył, że sodalicja to maryjna szkoła formacji indywidualnej i wspólnotowej, która pomaga nam, by coraz bardziej, jak Maryja, być pełnymi łaski. Nikt sam siebie nie zbawia, wszyscy bez wyjątku potrzebujemy pomocy Maryi, by w Jej szkole wzrastać.

W czasie Mszy św. przyjęci do wspólnoty sodalicyjnej przy Jasnej Górze zostali Elżbieta Kajdas i Ryszard Nawrot. Po Mszy św. sodalisi przeszli do sali sodalicyjnej, gdzie miało miejsce uroczyste spotkanie z poczęstunkiem. Świętowanie zakończyły Nieszpory i Hołd kwiatów przy figurze Maryi Niepokalanej na Jasnogórskich Błoniach, pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.

Święto patronalne 8 grudnia obchodziła również Sodalicja Mariańska w Czeladzi. O godz. 9.00 została odprawiona Msza św. w intencji wspólnoty w parafialnym kościele św. Stanisława w Czeladzi. Następnie wspólnota spotkała się na herbacie w Domu Parafialnym.