Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2022  /  104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciła społeczność Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM.

W kaplicy Miłosierdzia Bożego kościoła przy ul. Chłodnej w Warszawie 8 listopada wystąpili uczniowie od najmłodszych do najstarszych, od zerówki, poprzez szkołę podstawową, aż do licealistów. Towarzyszyli im rodzice, a nawet dziadkowie. Zaprezentowano kilka scenek teatralnych, które przedstawiały sceny z życia szkolnego i rodzinnego. Takie, które mogłyby rzeczywiście mieć miejsce w naszych domach w tych szczególnych listopadowych dniach, kiedy uczestniczymy w uroczystościach patriotycznych, myślimy o niepodległości, o bohaterach naszej historii, o tożsamości narodowej.

Uzupełnieniem było wykonanie patriotycznych pieśni, tych dawnych, jak i współczesnych, m.in.: „Kto ty jesteś? Polak mały”, „Białe róże”, „Dziś idę walczyć, mamo!”, „A my nie chcemy uciekać stąd”, „Ja to mam szczęście”.

Na widowni zgromadziła się cała społeczność szkolna, uczniowie, nauczyciele, pracownicy. Nie zabrakło licznie przybyłych rodzin naszych uczniów. Wyjątkowymi gośćmi byli: pani Barbara Uszyńska, przewodnicząca Rady Fundacji Szkolnej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz płk. Tadeusz Chruszczyk, który już od lat aktywnie uczestniczy w naszych uroczystościach patriotycznych. Obecni byli przedstawiciele warszawskiej Sodalicji Mariańskiej pw. Zwiastowania Pańskiego.

Program uroczystości ułożyły, koordynowały i reżyserowały: Małgorzata Godlewska, Agnieszka Szulga, Hanna Łaniewska-Wołłk. W przygotowaniu uroczystości współpracowała sodaliska Anna Laszuk. Za światło, muzykę, dźwięk oraz nagranie całości odpowiadał Paweł Baran, student Politechniki Warszawskiej, absolwent Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM.

Wszystkim za zaangażowanie i obecność podziękował na końcu dyrektor naszych szkół sodalicyjnych Grzegorz Baran.

- Przepełnia mnie radość, że po pandemii wracamy do normalności. Chociaż nie do końca, bo nikt z nas nie spodziewał się, że w XXI wieku będziemy mieli  tuż obok nas wojnę z prawdziwego zdarzenia. Tym bardziej daje nam to do myślenia, jak bardzo powinniśmy tę naszą jedność narodową wzmacniać. Ale dzisiejsze wydarzenie artystyczne bardzo pięknie pokazuje nam, nauczycielom, i państwu jako rodzicom, jak rozmawiać o sprawach patriotyzmu i miłości do Ojczyzny z dziećmi, młodzieżą, jak ich tego uczyć – mówił Grzegorz Baran. Wyraził też radość, że na scenie występowali uczniowie od najmłodszych do najstarszych. Realizowana jest więc myśl założyciela naszej szkoły sodalicyjnej ks. Tadeusza Uszyńskiego, aby była to placówka edukacyjna od zerówki do matury.