Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2022  /  Rozpoczęcie roku szkolnego w Katolickim Zespole Edukacyjnym

Rozpoczęcie roku szkolnego w Katolickim Zespole Edukacyjnym

 1 września Mszą św. w kościele parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej w Warszawie rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023 w Katolickim Zespole Edukacyjnym Federacji Sodalicji Mariańskich.

Mszę św. odprawił o. Emilio de Cárdenas, Asystent Kościelny Federacji SM w Polsce i opiekun duchowy szkół. W homilii przypomniał postać św. Izydora z Sewilii, żyjącego w VI i VII wieku biskupa i doktora Kościoła, patrona Hiszpanii i internautów, który początkowo nie lubił czytać, chciał, aby wakacje trwały cały rok. Potem jednak to się zmieniło do tego stopnia, że Izydor został znakomitym pisarzem i pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Na szczególną uwagę zasługuje dwudziestotomowy Codex etimologiarum, który można nazwać ówczesną encyklopedią, z około 8 tysiącami haseł. Była to pierwsza próba syntezy wiedzy, jaką posiadano za jego czasów. Zadziwiająca jest rozległość tematyki i podejmowanych tam problemów. Oprócz tego Izydor zostawił liczne dzieła, w których zwalczał arianizm, zostawił wykład prawd wiary i moralności, pisał o dziejach Gotów i Wandali, którzy opanowali jego kraj.

Przed śmiercią kazał zanieść się do katedry i w obecności biskupów pomocniczych, kapłanów i ludu zdjął swoje szaty biskupie, wdział pokutny wór, głowę posypał popiołem i zalany łzami odbył spowiedź publiczną. Błagał, aby mu odpuszczono jego grzechy. Prosił, aby się za niego modlono. Przyjął Komunię św. pod dwoma postaciami i pożegnał się ze wszystkimi pocałunkiem pokoju.

O. Emilio przypomniał również twórców wyszukiwarki Google: dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry'ego Page'a i Rosjanina Siergieja Brina. Było to skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich za pomocą Internetu. Czyli coś podobnego do tego, co zrobił kiedyś Izydor, chociaż on nie znał oczywiście Internetu.

- Google to dobra wyszukiwarka, ale treści w Internecie nie zawsze są dobre, trzeba je filtrować. Rodzice mogą założyć filtr dla dzieci i młodzieży, ale również i dorośli potrzebują umiejętności rozeznawania, jakie treści przyjmować, a jakich nie. Możemy prosić św. Izydora, aby dał nam natchnienie, żeby bezpiecznie korzystać z Internetu - mówił o. Emilio.  

Odnosząc się do faktu, że Izydor początkowo nie lubił czytać, ale po jakimś czasie to się zmieniło i czytanie było jego pasją, o. Emilio pocieszył tych uczniów, którzy teraz mają jakieś trudności z nauką. Może nie bardzo lubią czytać, może niechętnie piszą. - Kiedyś, tak jak u Izydora, to się może zmienić. Podobnie z relacjami z koleżankami i kolegami. Może teraz kogoś nie lubicie, uważacie, że jest niezbyt sympatyczny, ale później, z Bożą pomocą, może się okazać, że właśnie ten ktoś będzie waszym wielkim przyjacielem. Może nie od razu, ale trochę cierpliwości. Tak samo z nauką. Jeżeli nie lubicie się uczyć, proście św. Izydora, aby przyszedł wam z pomocą. I w przyszłości będziecie się uczyć bardzo dobrze - mówił o. Emilio.

Na koniec homilii podkreślił, że sercem szkoły katolickiej jest kaplica. To jest serce całego budynku. W naszym Katolickim Zespole Edukacyjnym Federacji SM jest kaplica w nowym budynku i oratorium w starym, gdzie znajduje się tabernakulum z Panem Jezusem.

W modlitwie powszechnej uczestnicy modlili się za uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a także rodziców, aby wspólnie stworzyli środowisko radosnego poznawania prawdy i wzajemnej przyjaźni. Żeby uczniowie umieli zachęcać się wzajemnie do dobrego i pomagali sobie wydobyć z siebie to, co najlepsze. Aby codziennie przeznaczyli chociaż kilka minut na modlitwę, ukochali Eucharystię i z radością uczestniczyli szczególnie we Mszy św. szkolnej.

Pod koniec Mszy św. dyrektor szkoły Grzegorz Baran poinformował, że nowy rok szkolny pod względem duszpasterskim będzie przebiegał pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy" - zgodnie z programem zaproponowanym przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast praca wychowawcza w nowym roku szkolnym odbywać się będzie pod krótkim, a jakże znaczącym hasłem: „Razem lepiej". -  Razem lepiej w rodzinie, w Kościele, w szkole, klasie. Razem lepiej z koleżanką, kolegą, przyjacielem, mamą, tatą, z gościem z Ukrainy i nie tylko. A przede wszystkim razem lepiej z Maryją i Panem Jezusem, którego możemy codziennie spotykać w Najświętszym Sakramencie. A więc to „Razem lepiej..." ma wiele odsłon - mówił Grzegorz Baran.

Następnie pan dyrektor powiedział, że po raz pierwszy w historii Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM nowy rok szkolny uczniowie zaczną w dwóch budynkach: starym przy ul. Ogrodowej (klasy 0-7) i nowym przy ul. Chłodnej (klasy ósme i licealne). Po tych słowach rozległa się burza oklasków.

Grzegorz Baran przypomniał postać ks. prałata Tadeusza Uszyńskiego, który zainicjował budowę nowego budynku dla szkoły. Jemu przede wszystkim zawdzięczamy jego powstanie. Pan dyrektor przekazał też pozdrowienia od absolwentów szkoły, którzy stuprocentowo zdali maturę ze wszystkich przedmiotów i są na bardzo dobrych zagranicznych i polskich uczelniach. Ale również absolwenci ósmych klas zdali bardzo dobrze egzamin ósmoklasisty i są już w swoich wymarzonych liceach.

Szczególnie serdecznie Grzegorz Baran powitał uczniów pierwszych klas: podstawówki i liceum, a także najmłodszych z zerówki.

Po pieśni na wyjście, przed ołtarzem zebrali się ósmoklasiści i licealiści, którzy uroczyście przenieśli ikonę Matki Bożej Sodalicyjnej do nowego budynku przy ul. Chłodnej. -- Maryja prowadzi nas do Jezusa, ale niech także poprowadzi nas do nowego budynku szkoły - mówił pan dyrektor.