Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2022  /  Pierwsza rocznica beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

Pierwsza rocznica beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

 W poniedziałek, 12 września, przypada pierwsza rocznica beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Przypomnijmy, że Prymas Tysiąclecia swoją decyzją zainicjował w 1980 roku wznowienie działalności Sodalicji Mariańskich i to w dawnym stylu. Do śmierci na różne sposoby wspierał wspólnoty sodalicyjne. Był człowiekiem głęboko wierzącym, posiadającym ogromny autorytet, prawdziwym prorokiem, oceniającym rzeczywistość z perspektywy wiary i na tej podstawie kształtującym przyszłość. Kogoś takiego bardzo brakuje dziś w Polsce. Ciągle dziękujemy Bogu i Kościołowi za Jego beatyfikację. Wierzymy, że zyskaliśmy w Niebie potężnego orędownika, który będąc już u Boga, ciągle się nami opiekuje. Ta świadomość daje nam wielką nadzieję na przyszłość.

Msze św. dziękczynne za beatyfikacje zostaną odprawione m.in. w następujących miejscach:

- w niedzielę, 11 września o godz. 11.00, w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach
- w poniedziałek, 12 września, o godz. 18.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
- w poniedziałek, 12 września o godz. 19.00, w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela

W specjalnym komunikacie Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża informują, że w Laskach nieprzerwanie trwa wzmożony ruch pielgrzymkowy: grup parafialnych, młodzieży i dzieci, rodzin i przyjaciół. Do księgi pamiątkowej wpisało się już ponad tysiąc grup. W Izbie pamięci bł. Matki Elżbiety Czackiej, która powstała w minionym roku, siostry wprowadzają w historię Jej życia.

Pielgrzymi mają też możliwość nawiedzenia cmentarza, gdzie znajdują się groby Założycieli Dzieła Lasek i wielu osób z nimi związanych, spaceru po terenie Ośrodka, obejrzenia wystawy plenerowej umieszczonej na ścianach budynku archiwum. Natomiast w niewielkim „Zakątku" można nabyć pamiątki, a także obejrzeć krótkie filmy dokumentalne o Dziele Lasek. W kaplicy znajduje się sarkofag Błogosławionej - zaprasza on, by zatrzymać się na chwilę modlitwy osobistej oraz złożyć intencje do modlitwy za Jej wstawiennictwem. 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach jest sprawowana Eucharystia w intencjach złożonych za wstawiennictwem bł. Matki Elżbiety, a po niej godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia. Natomiast
w kościele św. Marcina na warszawskim Starym Mieście, przy ul. Piwnej, Eucharystia za wstawiennictwem Błogosławionej jest celebrowana 19. dnia każdego miesiąca.

Wpływają także świadectwa o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem Matki Elżbiety.

„W dniu poprzedzającym pierwszą rocznicę beatyfikacji matki Elżbiety Róży Czackiej - w niedzielę, 11 września br.  w kaplicy Matki Bożej Anielskiej  w Laskach,
o godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar wyniesienia na ołtarze Błogosławionej. Po niej nastąpi modlitwa przy sarkofagu.

Będzie możliwość przeżycia wspólnych chwil na modlitwie, na spacerze po terenie Ośrodka czy przyjacielskiej rozmowie przy herbacie. Chętnych zapraszamy również na projekcję filmu Piotra Górskiego Widzieć w ciemności.

Wieczorem zapraszamy do kościoła św. Marcina, gdzie na zakończenie Nowenny ku czci Matki Boskiej Pocieszenia po Mszy św. o godz. 17.30 odśpiewamy dziękczynny Akatyst - starożytny hymn ku czci Bogurodzicy. W tym kościele pod koniec lat dziewięćdziesiątych XIX wieku ówczesny ksiądz proboszcz przed obrazem Matki Boskiej Pocieszenia modlił się o uratowanie wzroku Róży Czackiej" - czytamy w zaproszeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.