Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2022  /  Zakończenia roku szkolnego klasy maturalnej Katolickiego Zespołu Edukacyjnego

Zakończenia roku szkolnego klasy maturalnej Katolickiego Zespołu Edukacyjnego

 29 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy maturalnej Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji Sodalicji Mariańskich.

W tym roku, po dłuższej przerwie, po wznowieniu kilka lat temu działalności przez nasze Liceum Ogólnokształcące, znowu świętowaliśmy zakończenie edukacji przez maturzystów, którzy od 4 do 19 maja będą zdawać egzamin dojrzałości.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej w Warszawie. Eucharystię odprawił ks. dr Zbigniew Badowski wraz z o. Emilio naszym Asystentem Kościelnym. W kazaniu podkreślił, że jedną z najpiękniejszych cech człowieka jest wdzięczność. Zachęcił młodzież do wdzięczności za minione lata edukacji szkolnej. Podkreślił, że wiedza jest niezmiernie ważna, widzimy jak nauka dynamicznie się rozwija. Zarazem coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie wiedzieć wszystkiego, potrzeba specjalizacji.

- Człowiek chce być mądry, poznawać świat. Ale sama mądrość nie wystarczy. Nawet człowiek mądry, inteligentny, jeżeli będzie zły, wyrządzi szkodę sobie, społeczeństwu. Konieczna jest więc mądrość połączona z dobrocią serca - mówił ks. Badowski. Podkreślił, że trzeba wiele wysiłku włożyć, aby stawać się człowiekiem dobrym. Zaznaczył, że nieustannie musimy dokonywać wyborów moralnych, między dobrem a złem. Dlatego potrzeba pracy nad sobą, co jest zadaniem na całe życie. Kaznodzieja zachęcił młodzież, aby prosiła Pana Jezusa o pomoc w pracy nad sobą, żeby stawać się ludźmi nie tylko mądrymi, ale i dobrymi.

Po Mszy św. nastąpiło rozdanie świadectw i nagród młodzieży z klasy maturalnej. Wszystkich zebranych, uczniów wraz z rodzinami oraz nauczycieli powitał Grzegorz Baran, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM. - Mimo pandemii, a teraz wojny, z wielką nadzieją i radością patrzymy w przyszłość. Myślę, że po tych trzech latach wchodzicie w dorosłe życie bardzo dobrze przygotowani. To oczywiście w pierwszej kolejności zasługa waszych rodziców, którzy was wychowywali i zapewnili wam edukację na wysokim poziomie - zwrócił się do maturzystów Grzegorz Baran. Życzył, aby nigdy nie zabrakło im mądrości i miłości, aby umieli rozwiązywać problemy i zawsze przyświecała im myśl Patrona sodalicyjnego Liceum bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj".

- Kiedy będziemy wszystkie sprawy rozwiązywać z miłością, wiarą i nadzieją, to ten świat będzie o wiele piękniej wyglądał, zgodnie z zamysłem Pana Boga, a my będziemy potrafili go na różne sposoby opisywać - podkreślił Pan Dyrektor. Nauczycielom podziękował za ciężką pracę, podejmowaną z poświęceniem i zaangażowaniem.

 Następnie głos zabrała p. Eliza, wychowawczyni klasy maturalnej. Stwierdziła, że minione trzy lata były dziwne i trudne ze względu na pandemię. Nauka zdalna sprawiła, iż kontakt z uczniami był utrudniony. - Ale wiem jedno: każdy z was jest wyjątkowy, stanowicie grupę bardzo dużych indywidualistów. Przez te trzy lata włożyliście ogromny wysiłek w naukę. Życzę, żebyście odnaleźli swoją drogę, byli szczęśliwi w tym, co będziecie robić w życiu. To, co was łączy, to wasze marzenia, plany. Dziękuję wam, że dzieliliście się ze mną swoim światem, za każdą rozmowę, każdy uśmiech. A jeśli kogoś ja uraziłam, to bardzo przepraszam - mówiła uczniom ich wychowawczyni.  
Z kolei przedstawiciel rodziców podziękował nauczycielom za zaangażowanie i cierpliwość, aby jak najlepiej przygotować swoich uczniów do matury. - Mam nadzieję, że młodzież doceni, jak wspaniałych nauczycieli miała - zaznaczył przedstawiciel rodziców.

Maturzystów żegnała również klasa pierwsza liceum. - Mamy nadzieję, że przyjaźnie i nauka wyniesione ze szkoły zostaną z wami na całe życie. Włożyliście dużo wysiłku w dobre przygotowanie się do matury i liczymy, że to zaowocuje dobrymi wynikami. Życzymy, abyście na nowym etapie odnaleźli spokój i szczęście. Będziemy ciepło o was myśleć i trzymać kciuki na egzaminie - mówił przedstawiciel klasy pierwszej.

Na koniec głos zabrali też sami maturzyści, dziękując nauczycielom i rodzicom. Specjalne podziękowania skierowali do Pana Dyrektora, który - jak się wyrazili - „potrafi zrozumieć człowieka, wysłuchać, doradzić".