Strona główna  /  Kronika Federacji  /  Rok 2021  /  Święto patronalne Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze

Święto patronalne Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze

 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, swoje święto patronalne obchodziły niektóre Sodalicje Mariańskie w Polsce.  

Jedną z nich była Sodalicja Mariańska przy Jasnej Górze, która zgromadziła się 8 grudnia na Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Była to też

105. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych, złożonych tutaj przez młodzież częstochowskich szkół średnich.

Uroczystość patronalną 8 grudnia obchodziła również m.in. Sodalicja Mariańska w Czeladzi z parafii św. Stanisława BM w diecezji sosnowieckiej. Tego dnia uroczystą Mszę św. z udziałem miejscowej sodalicji, która stawiła się z pocztem sztandarowym stowarzyszenia, odprawił ks. Jarosław Wolski, diecezjalny moderator Sodalicji Mariańskiej.

W homilii ks. Wolski odwołał się do dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Odwołując się do Księgi Rodzaju podkreślił, że nieposłuszeństwo Ewy było zerwaniem egzystencjalnej relacji z Bogiem. My, jako potomkowie Ewy, też uciekamy przed Bogiem, gdyż odziedziczyliśmy skłonność do grzechu. Jednak Bóg szuka uciekającego przed Nim człowieka. Nigdy nie pozostawia go samego i już na samym początku, w tzw. protoewangelii, ogłasza pierwszą dobrą nowinę, czyli nieprzyjaźń między ludźmi a złem. - Maryja to wypełnienie Bożego planu. Została wybrana na Matkę Zbawiciela. Pokazuje nam, co należy czynić, aby mieć udział w zwycięstwie potomstwa niewiasty nad szatanem. Należy przyjąć postawę oddania Bogu - mówił ks. Wolski.

W tym szczególnym dniu członkowie miejscowej sodalicji modlili się wspólnie o siłę i odwagę, by podążać za Matką Bożą i naśladować Maryję w Jej postawie zawierzenia Bogu.

Uroczystość połączona była z włączeniem do grona członków Sodalicji Mariańskiej w Czeladzi siedmiu osób. Otrzymali oni z rąk  ks. Jarosława Wolskiego dyplomy wstąpienia oraz książkę - prezent.