Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  Msza św. w bazylice Santa Maria Maggiore

Msza św. w bazylice Santa Maria Maggiore

 Uczyńmy Matkę Bożą gościem naszego codziennego życia, stałą obecnością w naszym domu, naszą bezpieczną przystanią - mówił papież Franciszek 28 stycznia, podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej) z okazji święta przeniesienia ikony Salus Populi Romani. Obraz Patronki Rzymu powrócił niedawno z konserwacji. Jego gruntownego oczyszczenia podjęły się pracownie konserwacji Muzeów Watykańskich.

W homilii Ojciec Święty nawiązał do jednej z najstarszych antyfon maryjnych: „Pod Twoją obronę". Podkreślił, że u Maryi szukamy schronienia pod jej płaszczem. - Matka strzeże wiary, chroni relacje, ocala przed niepogodą i zachowuje od zła. Tam, gdzie Matka Boża jest w domu, diabeł nie wchodzi; tam, gdzie jest Matka, nie góruje niepokój, nie wygrywa lęk. Któż z nas tego nie potrzebuje, któż z nas nie jest czasami zdenerwowany lub niespokojny? Jak często serce jest burzliwym morzem, gdzie fale problemów nakładają się jedna na drugą i nie przestają wiać wiatry niepokoju! Maryja jest pewną arką pośród powodzi.

To nie idee i technologie zapewnią nam pociechę i nadzieję, ale oblicze Matki, Jej dłonie, które pieszczą życie, jej płaszcz, który nas chroni. Uczymy się szukać schronienia, idąc codziennie do Matki - powiedział Franciszek.

Następnie papież zauważył, że kiedy zwracamy się do Maryi z błaganiem, Ona oręduje za nami. Tak jak w Kanie Galilejskiej dostrzega ludzkie potrzeby i za każdym razem, gdy Jej przyzywamy, podejmuje działania. - Dostrzega trudy, wrażliwa na zaburzenia, bliska sercu. I nigdy, przenigdy nie gardzi naszymi modlitwami; nie pozwala, by choćby jedna upadła. Ona jest Matką, nigdy się nas nie wstydzi, a wręcz czeka, aby mogła pomóc swoim dzieciom - zapewnił Ojciec Święty.

Franciszek wskazał, że sam Pan Jezus wiedział, iż potrzebujemy schronienia i ochrony. Dlatego pod krzyżem dał nam swoją Matkę. - Matka nie jest kwestią fakultatywną, jest testamentem Chrystusa. I potrzebujemy Jej, jak wędrowiec odpoczynku, jak dziecko, aby być brane w ramiona. Wielkim niebezpieczeństwem dla wiary jest życie bez Matki, bez ochrony, pozwalając się nieść życiu jak liście wiatrowi - zaznaczył papież.

Papież Franciszek jest wyjątkowo związany z bazyliką Matki Bożej Większej i znajdującym się tam cudownym obrazem. Modlił się przed nim następnego dnia po wyborze na papieża, czyli 14 marca 2013 roku. Bywa tam zawsze przed każdą podróżą apostolską i po powrocie do Rzymu. W sumie był tam już do tej pory 60 razy.