Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Archiwum  /  Sodalis 2016  /  Sodalis Marianus_4_2016_więcej

Sodalis Marianus_4_2016_więcej

Sodalis Marianus październik/grudzień

W tym roku minęła 15. rocznica śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego, legendarnego duszpasterza akademickiego Warszawy, odnowiciela i pierwszego moderatora Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Proponujemy lekturę kilku tekstów wspomnieniowych poświęconych osobie tego niezwykłego Kapłana. W obszernym wywiadzie wspomina go jedyny żyjący brat - p. Stanisław Uszyński. Możemy dowiedzieć się m.in. jakim człowiekiem był ks. Tadeusz w dzieciństwie, czego nauczył młodszego brata, dlaczego został kapłanem, jakie relacje łączyły go z kard. Wyszyńskim i dlaczego właśnie jego Prymas poprosił o reaktywację sodalicji. Drukujemy również list wspomnieniowy, który na uroczystości rocznicowe w Bogutach, rodzinnej miejscowości ks. Uszyńskiego, przysłał jego przyjaciel i współpracownik - ks. infułat Ireneusz Skubiś.

W tym numerze Sodalisa Marianusa wracamy do naszej wrześniowej, sodalicyjnej pielgrzymki na Jasną Górę. Zamieszczamy relację z jej przebiegu oraz pełen tekst referatu na temat charyzmatu sodalicynego, który na pielgrzymce wygłosił ks. dr Marek Szymula. Polecamy krótkie wspomnienie życia wyjątkowych Sodalisów - Zygmunta i Ani Markowskich oraz tekst śp. Jadwigi Bałabuszko - Sławińskiej poświęcony wspaniałej szkole kształcenia dziewcząt w Chyliczkach.

Dobrym przygotowaniem do Bożego Narodzenia może być natomiast tekst o. Emilio de Cardenasa z cyklu „Maryja w liturgii". Autor przekonuje, żeby tradycyjne przedświąteczne zajęcia, sprzątanie, zakupy, nie zajmowały nam całego czasu, który warto poświęcić przede
wszystkim Bogu.

Zestaw materiałów w najnowszym numerze uzupełniają relacje z życia naszych szkół sodalicyjnych w Warszawie.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!
Zespół redakcyjny