Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2022  /  Sodalis Marianus styczeń - marzec 2022

Sodalis Marianus styczeń - marzec 2022

 Zakończyliśmy Rok Jubileuszowy 450-lecia Sodalicji Mariańskich w Polsce. Dziękujemy Bogu i Matce Najświętszej za ten wyjątkowy czas świętowania, modlitwy i refleksji nad naszym dziedzictwem i charyzmatem sodalicyjnym, przejętym po tych, którzy nas poprzedzili. Jesteśmy świadomi, że to, kim jesteśmy dziś jako sodalisi, zawdzięczamy również pokoleniom sodalisek i sodalisów, którzy przez lata, służąc Bogu i ludziom, dali nam wzór wiary.

W tym numerze polecamy dwa bardzo ważne teksty naszego Asystenta Kościelnego. O. Emilio de Cardenas wyjaśnia, dlaczego podjął się pisania cyklu „Matka Boża w liturgii". Tłumaczy, że chodzi o poważne potraktowanie i przyjęcie wskazówek Soboru Watykańskiego II. Ojcowie Soboru napisali bowiem, w dokumencie Lumen Gentium, cały rozdział o Błogosławionej Maryi Dziewicy Bożej Rodzicielce w Tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Trzeba więc koniecznie zobaczyć, jak wspaniałą reformę liturgiczną podarował nam Kościół na soborze i jak ubogacił kult maryjny. To, jak polepszyła się posoborowa liturgia maryjna, będzie tematem kolejnych artykułów w tym cyklu.

W drugim tekście o. Emilio przybliża nam postać bł. o. Wilhelma Józefa Chaminade'a, założyciela marianistów i marianistek, i pokazuje jego wyjątkową miłość do Maryi. W trakcie bardzo trudnego czasu prześladowań religijnych XIX-wiecznej Francji o. Wilhelm mówił: „Nie mam innej polityki jak tylko ta, by uciekać się każdego dnia do Najświętszej Dziewicy".

O. Marcin Minczyński przypomina, że w Kościele trwa proces synodalny przed XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Biskupów. Zaznacza, że jest to ciekawa i ważna inspiracja również dla wspólnot sodalicyjnych. Wyjaśnia, czym w ogóle jest synod i synodalność i co możemy zrobić, aby zaangażować się w ten proces.
Papież Franciszek zapowiedział, że w 2025 roku Kościół katolicki będzie obchodził kolejny Rok Jubileuszowy. Przypominamy tradycję jubileuszy w Kościele. Piszemy, jak można przygotować się do tego wydarzenia. Oprócz tego polecamy kolejny odcinek cyklu o życiu i nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i cyklu o historii Sodalicji Mariańskich w Polsce. Zachęcamy również do lektury Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Wielki Post.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!
Zespół redakcyjny