Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2022  /  Sodalis Marianus lipiec - wrzesień 2022

Sodalis Marianus lipiec - wrzesień 2022

 Mija rok od beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który swoją decyzją zainicjował w 1980 roku wznowienie działalności Sodalicji Mariańskich i to w dawnym stylu. Na różne sposoby wspierał wspólnoty sodalicyjne. Był człowiekiem posiadającym ogromny autorytet, prawdziwym prorokiem, oceniającym rzeczywistość z perspektywy wiary i na tej podstawie kształtującym przyszłość. Kogoś takiego bardzo brakuje dziś w Polsce. Ciągle dziękujemy Bogu i Kościołowi za Jego beatyfikację. Wierzymy, że zyskaliśmy w Niebie potężnego orędownika, który będąc już u Boga, ciągle się nami opiekuje. Ta świadomość daje nam wielką nadzieję na przyszłość. 

Postać Prymasa Tysiąclecia warto nieustannie przybliżać, przypominać jego naukę, która daje wielki ładunek duchowego umocnienia. Dlatego w tym numerze Sodalisa Marianusa polecamy przede wszystkim bardzo ważny tekst ks. prof. Janusza Królikowskiego, który pisze na temat wiary i kultury narodowej w nauczaniu i działaniach kard. Stefana Wyszyńskiego. 

W czerwcu zakończył się etap diecezjalny Synodu o synodalności. Jakie są wnioski ze spotkań synodalnych w Sodalicji Mariańskiej w Warszawie? Można o tym przeczytać w tekście Reginy Pruszyńskiej. Natomiast Anna Laszuk pisze o zakończeniu diecezjalnego etapu synodu w archidiecezji warszawskiej. 

W stałym cyklu „Matka Boża w liturgii" o. Emilio de Cárdenas tym razem pochyla się nad starożytnymi hymnami maryjnymi. O. Marcin Minczyński przedstawia wyzwania i inspiracje do indywidualnej oraz wspólnotowej pracy formacyjnej i apostolskiej w Sodalicjach Mariańskich w roku duszpasterskim 2022/2023, a Krystyna Tkaczyk zachęca do lektury książki Drogi Opatrzności ks. Tadeusza Fedorowicza, który jako kapelan posługiwał wśród zesłańców na Syberii i w Kazachstanie. 

Polecamy także relację z czerwcowego Zjazdu Delegatów Sodalicji Mariańskich oraz czerwcowo-lipcowych ogólnopolskich rekolekcji sodalicyjnych w Chludowie.

 

Cześć Maryi! Cześć i chwała!

Zespół redakcyjny