Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2021  /  Sodalis Marianus kwiecień - czerwiec 2021

Sodalis Marianus kwiecień - czerwiec 2021

 Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że długo oczekiwana beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie. Cieszymy się, że przeżyjemy tę uroczystość w Roku Jubileuszowym 450 lat Sodalicji Mariańskich w Polsce. Będzie to ukoronowanie naszego jubileuszowego świętowania, którego Prymas Tysiąclecia jest Patronem.

Pozostając w jubileuszowym klimacie, szczególnie zachęcamy do lektury tekstu o. Marka Inglota SJ, który opisuje, jak wyglądało życie sodalicyjne w Collegium Hosianum w Braniewie, gdzie 450 lat temu powstała pierwsza Sodalicja Mariańska. Tekst ten był już publikowany w Sodalisie Marianusie 1(46) 2014, ale, z okazji Roku Jubileuszowego, zdecydowaliśmy się na jego ponowny druk.

Zamieszczamy szczegółową relację z tegorocznego Zjazdu Delegatów Sodalicji Mariańskich w Polsce, który odbył się 16 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja Boboli.

Kontynuujemy jubileuszowy cykl, w którym skrótowo opisujemy historię Sodalicji Mariańskiej w Polsce. Tym razem przedstawiamy sylwetki czterech wybitnych polskich sodalisek i sodalisów wyniesionych na ołtarze. Ich życie, wypełnione modlitwą oraz służbą Bogu i ludziom, stanowi dla nas ważne świadectwo wiary i inspirację do wiernego naśladowania Jezusa Chrystusa.

Człowiekiem całkowicie oddanym Zbawicielowi był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, Sodalis Marianus, wielki czciciel Matki Bożej. W marcu br. minęło dokładnie 100 lat od jego urodzin. Pisze o nim o. Marcin Minczyński OSPPE, przypominając krótko referat, który ks. Blachnicki, jeszcze jako alumn, przygotował na Zjazd Sodalicji Mariańskich Alumnów Seminaryjnych w Polsce.

W cyklu „Matka Boża w liturgii" o. Emilio de Cardenas tym razem zajmuje się tematem: Duch Święty i Maryja w liturgii i modlitwie. Krystyna Tkaczyk, podejmując cykl formacji sodalicyjnej, pokazuje, jak podczas wesela w Kanie Galilejskiej Maryja uczy nas modlitwy. Anna Dołoszyńska zaprasza do pięknej miejscowości Swarzewo nad Zatoką Pucką, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. Numer zamyka kolejna część cyklu o życiu i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego.

Zapraszamy do lektury.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!

Zespół redakcyjny