Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2019  /  Sodalis Marianus kwiecień - czerwiec 2019

Sodalis Marianus kwiecień - czerwiec 2019

 W trakcie tegorocznych rekolekcji sodalicyjnych w Rokitnie z pewnością będziemy modlić się przed wizerunkiem Matki Bożej Rokitniańskiej. Ten niezwykły obraz namalowany został na początku XVI w. na drewnie lipowym. Widnieje na nim popiersie Maryi na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą z Rokitna nazywa się Cierpliwie Słuchającą. Głowę Maryi okala wydrążona w drewnie aureola, twarz jest pochylona ku lewej stronie. Spokojna, z przymkniętymi oczami, wydaje się zasłuchana w modlitwę i zanoszone przez wiernych prośby. Zachęcamy do lektury tekstu o historii obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

 Zgodnie z zapowiedzią drukujemy również drugą część materiału o św. Urszuli Ledóchowskiej, która w tym roku patronuje naszym przygotowaniom do jubileuszu 450-lecia obecności Sodalicji Mariańskich w Polsce, który przypada w 2021 roku. W poprzednim Sodalisie Marianusie opisaliśmy duchowość maryjną św. Urszuli, tym razem pora na przybliżenie jej ogromnego udziału w rozwoju ruchu sodalicyjnego.

Piotr Chmieliński przedstawia postać jezuity ks. Władysława Gurgacza, który był kapelanem działającej na Sądecczyźnie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Uważał, że jego obowiązkiem jest roztoczenie opieki duszpasterskiej nad partyzantami. Za to komuniści skazali go na śmierć.

Tradycyjnie polecamy tekst o. Emilio de Cardenasa z cyklu „Matka Boża w liturgii". Tym razem jest to krótka rozmowa z mariologiem, gościem spotkania sodalicyjnego, który wyjaśnia m.in. czy w liturgii, obok cyklu misteriów Chrystusa, jest także cykl misteriów Maryi. O. Emilio, w innym materiale zamieszczonym w tym numerze, zachęca do odprawienia rekolekcji ignacjańskich.

Polecamy również lekturę tekstów ks. Grzegorza Ostrowskiego, Reginy Pruszyńskiej i Krystyny Tkaczyk oraz zapoznanie się z historią sodalicyjnego hymnu „Błękitne rozwińmy sztandary". Rozpoczynamy także cykl poświęcony modlitwie kontemplacyjnej.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!

Zespół redakcyjny