Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Archiwum  /  Sodalis 2016  /  Sodalis Marianus lipiec/wrzesień - więcej

Sodalis Marianus lipiec/wrzesień - więcej

Sodalis Marianus lipiec/wrzesień

Za nami historyczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które były wielkim świętem wiary chrześcijańskiej. Papież Franciszek nie tylko spotkał się z młodymi z całego świata, ale skierował również istotne słowa do nas, Polaków. Warto jeszcze raz, spokojnie i uważnie, zapoznać się z przesłaniem, które nam Ojciec Święty zostawił. Dlatego w tym numerze Sodalisa Marianusa drukujemy w całości homilię Franciszka z Jasnej Góry oraz Brzegów, a także przemówienie wygłoszone na Wawelu.
 
O. Emilio tym razem swój tekst przysłał z Afryki, gdzie w sierpniu  i wrześniu głosił rekolekcje dla swoich współbraci - marianistów. Dzieli się swoimi obserwacjami z Czarnego Lądu, a w szczególności opisuje prostą  i piękną wiarę mieszkańców Afryki oraz ich wielką cześć dla Matki Najświętszej. 
 
W tym roku minęła osiemdziesiąta rocznica święceń kapłańskich  ks. Leona Szeląga (1903-1980), marianina, żołnierza AK, sodalisa, moderatora Akademickiej Sodalicji Mariańskiej Męskiej, charyzmatycznego wychowawcy młodzieży. „Był bardzo silnym, mądrym i zintegrowanym psychicznie człowiekiem, spokojnym, zrównoważonym i opanowanym, a przy tym osobą wielkiego serca. Dla każdego był ojcem, bratem, kolegą i opiekunem, nie tracąc przy tym nigdy swej kapłańskiej godności" - wspomina ks. Leona Izabella Maria Sianko, jedna z jego podopiecznych,  w obszernym artykule „Portret wyjątkowego sodalisa". Warto poznać sylwetkę tego wspaniałego kapłana, który wychował i uformował wiele pokoleń sodalisów. 
 
Na naszej wrześniowej pielgrzymce do Matki Bożej Częstochowskiej świętujemy dwa ważne jubileusze: 20-lecia Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce i 100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze. O tej ostatniej  rocznicy i historii sodalicji jasnogórskiej pisze sodaliska Teresa Moś. Polecamy także obszerną relację z tegorocznych wyjazdowych rekolekcji sodalicyjnych w Wadowicach, które w lipcu prowadził o. Włodzimierz Tochmański OCD. Lektura tego materiału może być dobrą okazją, aby  jeszcze raz powrócić do niektórych usłyszanych tam treści, na nowo nad nimi pomyśleć i je przemodlić. A dla tych, którzy nie mogli być na  rekolekcjach, jest to szansa na zapoznanie się z ich przebiegiem. 
 
Na szczególną uwagę zasługuje wspomnienie niezwykłego Człowieka - Pani Doktor Jadwigi Bałabuszko - Sławińskiej, zasłużonej  sodaliski, wieloletniej prezeski sodalicji w Chyliczkach i przy bazylice  św. Krzyża w Warszawie. Pani Jadwiga zmarła 2 lipca w wieku 93 lat,  a jeszcze 11 czerwca uczestniczyła w naszym Zjeździe Delegatów Federacji SM w Polsce. Jej postać przybliża sodaliska Krystyna Tkaczyk.
 
Cześć Maryi! Cześć i chwała!
Zespół redakcyjny