Strona główna  /  Rekolekcje  /  Rybaki 2021  /  Ogólnopolskie rekolekcje sodalicyjne w Rybakach

Ogólnopolskie rekolekcje sodalicyjne w Rybakach

 W dniach 1-4 lipca odbyły się w Rybakach tegoroczne ogólnopolskie rekolekcje sodalicyjne, które poprowadził ks. dr Michał Kuciński, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum" w Olsztynie.

Głównym miejscem naszego skupienia rekolekcyjnego był ośrodek charytatywny archidiecezji warmińskiej w Rybakach, 25 kilometrów od Olsztyna. W tym pięknym miejscu, położonym nad jeziorem i wśród lasów, mieliśmy okazję do pogłębionej modlitwy, słuchania Słowa Bożego, konferencji księdza rekolekcjonisty. Oczywiście program każdego dnia zawierał Mszę św., a także Liturgię Godzin, nabożeństwa (w tym Koronkę umiłowania woli Bożej), adorację Najświętszego Sakramentu. Istniała możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty czy rozmowy duchowej.

Położenie ośrodka sprzyjało odpoczynkowi, spacerom. Był czas na spotkania integracyjne, rozmowy z innymi uczestnikami rekolekcji, wspólne zastanawianie się nad treściami poruszanymi w trakcie tego wyjątkowego czasu odnowy duchowej. Należy podkreślić świetną atmosferę, wzajemną życzliwość, serdeczność, dobry humor wszystkich uczestników rekolekcji.

Hasło rekolekcji stanowiło zdanie: „Umiłować wolę Bożą z bł. Reginą Protmann". Przypomnijmy, że to właśnie bł. Regina jest Patronką Roku Jubileuszowego 450 lat istnienia Sodalicji Mariańskiej w Polsce. Jednocześnie mija właśnie 450 lat od założenia przez bł. Reginę Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Siostrom, że wypożyczyły nam na czas rekolekcji ikonę bł. Reginy. Towarzyszyły też nam Jej relikwie.

Wielką radością dla wszystkich był wyjazd do Braniewa, gdzie powstała pierwsza Sodalicja Mariańska w Polsce. Tam uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii w kaplicy klasztoru Regina Coeli Sióstr Zgromadzenia Świętej Katarzyny, a także nawiedziliśmy bazylikę św. Katarzyny. Mieliśmy także okazję pojechać do Stoczka Warmińskiego i zwiedzić klasztor, gdzie więziony był kard. Stefan Wyszyński.

Duże wrażenie zrobiły na nas bardzo ciekawe, starannie przygotowane konferencje księdza rekolekcjonisty, który poruszając wiele wątków z życia bł. Reginy, łączył je z charyzmatem sodalicyjnym i pomagał nam odczytywać go w kontekście czasów współczesnych. Ks. Michał, będąc wielkim czcicielem bł. Reginy, nauczył nas wiele modlitw i pieśni za Jej wstawiennictwem. Czasami modlił się grając na gitarze, śpiewając, ułatwiając nam włączenie się i w ten sposób w modlitwę. Był bardzo życzliwy, troszczył się o nas, rozumiał nasze potrzeby i oczekiwania.

O sprawny przebieg rekolekcji dbał również ksiądz Dyrektor ośrodka w Rybakach, który także okazał się czcicielem bł. Reginy. Również na jego pomoc mogliśmy zawsze liczyć. Oczywiście tradycyjnie byli z nami, i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni, o. Emilio de Cardenas i br. Jose Ignacio Iglesia Puig, którzy służyli opieką duchową i znacznie przyczynili się do bardzo dobrego przebiegu rekolekcji. 

O naszych rekolekcjach w Rybakach informowały media, m.in. „Gość Niedzielny". 

Krótki filmik z rekolekcji, autorstwa Pawła Barana, można znaleźć pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=Nw5qyDaEMsQ. Bardzo dziękujemy Pawłowi za przygotowanie tego materiału.