Strona główna  /  Rekolekcje  /  Lwów 2018  /  30.06 - 05.07 rekolekcje sodalicyjne we Lwowie

30.06 - 05.07 rekolekcje sodalicyjne we Lwowie

 Od 30 czerwca do 5 lipca trwały nasze tegoroczne rekolekcje sodalicyjne, które odbyły się we Lwowie.

Oprócz najważniejszej płaszczyzny - duchowej, czas ten wykorzystany został patriotycznie i historycznie. Oddaliśmy cześć Polakom, którzy walczyli za naszą Ojczyznę, w roku stulecia odzyskania niepodległości. Poznaliśmy Lwów i kilka innych interesujących miejsc na Ukrainie. Spotkaliśmy się z ciekawymi ludźmi, którzy w tamtych stronach mieszkają i robią wiele dobrych rzeczy.

Szczególnie cenne było spotkanie w Pałacu Arcybiskupów łacińskich z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim, sekretarzem papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Metropolita opowiadał o życiu Kościoła katolickiego na Ukrainie. Zauważył trudności w relacjach z Kościołem grekokatolickim, któremu Ukraina przekazuje kościoły rzymskokatolickie, przejęte przez państwo w czasach Związku Radzieckiego. Parę słów powiedział również o samym Pałacu Arcybiskupów, który jest jednym z najpiękniejszych budynków Lwowa, a został zwrócony Kościołowi katolickiemu w 2003 r., dzięki staraniom św. Jana Pawła II.

Spotkaliśmy się również z siostrami józefitkami, które we Lwowie prowadzą m.in. świetlicę środowiskową dla dzieci. Podarowaliśmy im specjalną trampolinę do zabawy dla dzieci. Warto też wspomnieć o spotkaniu ze wspólnotami parafialnymi w Przemyślanach, gdzie duszpasterzują salezjanie i Nawarii, gdzie proboszczem jest ks. Bazyli Pawełko.

W trakcie podróży autokarem konferencje rekolekcyjne głosił o. Emilio de Cardenas, a na miejscu, we Lwowie - ks. Mariusz Krawiec, paulista, który swoje rozważania skoncentrował na tematyce biblijnej i duchowej pracy nad sobą. Mówił również o przebaczeniu. Natomiast ks. Stanisław Czenczek, moderator Sodalicji Mariańskiej z Przemyśla, posługiwał nam duchowo, odprawiał nabożeństwa i również głosił Słowo Boże.

Każdy dzień zaczynał się jutrznią, a kończył Apelem Maryjnym. W Mszach św. uczestniczyliśmy w różnych miejscach, m.in. w katedrze lwowskiej i w Łabuniach koło Zamościa, gdzie ostatniego dnia odwiedziliśmy Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi. Oprócz tego wiele miejsca w ciągu dnia przeznaczone było na modlitwę indywidualną i braterskie spotkania. Oczywiście zwiedziliśmy również sam Lwów.

Modliliśmy się w katedrze łacińskiej, na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Na stronie internetowej archidiecezji lwowskiej (http://www.rkc.lviv.ua/news_view-Rekolekcii_Marijskoi_Sodalicii_u_Lvovi-ua) znajduje się krótka relacja z naszych rekolekcji wzbogacona zdjęciami. Z kolei krótki filmik z rekolekcji, autorstwa Pawła Barana, można znaleźć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=w9EQs4014i4