Strona główna  /  Publikacje  /  Dlaczego z Maryją przez życie

Dlaczego z Maryją przez życie

Dlaczego z Maryją przez życie - Stanisław Mrozek SJ

Czy można obejść się bez Maryi, aby dojść do Boga? Czy potrzebny jest kult Matki Bożej w Kościele? Dlaczego i jak odmawiać Różaniec? Co zrobić, aby wziąć Maryję do siebie i być blisko Niej? M.in. na te pytania odpowiada o. Stanisław Mrozek SJ, znany rekolekcjonista i były moderator Sodalicji Mariańskiej, w swojej najnowszej książce „Dlaczego z Maryją przez życie".

W słowie wstępnym autor pisze, że zaobserwował wśród ludzi rozbieżny stosunek do Maryi. Jedni otaczają Ją niezwykłą czcią, a u innych temat kultu maryjnego wywołuje gwałtowny protest. Ci drudzy mają bowiem obawy, że Chrystus utraci swoje miejsce jedynego pośrednika i drugorzędne elementy sprowadzą duchowość chrześcijańską na manowce. Jak bezpodstawne są owe obawy i zastrzeżenia wobec kultu maryjnego autor wyjaśnia w pierwszym rozdziale książki.

Następnie o. Mrozek zastanawia się, w czym tkwi sekret fascynacji Maryją i powstania tylu sanktuariów maryjnych. I dochodzi do wniosku, że to właśnie Matka Boża jest najpiękniejszym pomysłem Bożym i darem zaspokajającym wszelkie potrzeby serca spragnionego miłości.

„Wiele uwagi - podkreśla we wstępie o. Mrozek - poświęcam sprawdzonym praktykom nabożeństwa maryjnego. Uzupełniam braki wiedzy u spotkanych wiernych w ich rozumieniu i docenianiu owych praktyk. Zwłaszcza gdy idzie o modlitwę różańcową i nabożeństwa niosące nadzieję na życie i dobrą śmierć. Dzielę się też rozmyślaniem nad bezcenną modlitwą Zdrowaś Maryjo, którą tak często odmawiamy".

Szczególną uwagę warto zwrócić na ostatni rozdział książki, który zatytułowany jest „Sodalicja Mariańska szkołą gigantów ducha". Autor przypomina historię oraz duchowość Sodalicji. Zaznacza, że duchowość tego stowarzyszenia oparta jest nie tylko na autentyzmie życia chrześcijańskiego Matki Najświętszej, ale i na drodze wytyczonej przez św. Ignacego Loyolę w Ćwiczeniach Duchownych. „Sodalicja Mariańska od samego początku założona i prowadzona przez ojców jezuitów czerpała stale z tego niepowtarzalnego źródła i metody. To zaś źródło życia i formacji jest wciąż aktualne. Ignacjański charyzmat i duch Ćwiczeń duchownych gwarantuje chrystoformizm (kształtowanie życia na wzór Chrystusa) i eklezjalność (...). Sodalicja Mariańska w swojej istocie jest więc szkołą duchowości maryjnej i ignacjańskiej. Są to jakby dwa płuca, którymi oddycha" - pisze o. Mrozek.

Pięknie wydana przez Wydawnictwo WAM książka zachęca do ponownego odkrycia różnych form kultu Maryi w Kościele. Uczy jak zwracać się do Matki Bożej, aby wzmacniała naszą wiarę, nadzieję i miłość.                                                                                                                                                                                                   pch