Strona główna  /  Program apostolski ruchów  /  Rok 2015  /  Spotkanie z o. Adamem Schulzem SJ

Spotkanie z o. Adamem Schulzem SJ

Spotkanie z o. Adamem Schulzem SJ

 Według o. Adama Schulza SJ,  przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, najważniejsze wyzwania, które stoją przed ruchami katolickimi w Polsce to: rozwój duchowy w małżeństwach i rodzinach, pomoc parom niesakramentalnym, odnowa charyzmatów ruchów, otwarcie się na młodzież, odkrycie powołania i misji świeckich, zaangażowanie w życie społeczne i polityczne oraz ewangelizacja w życiu codziennym.

Spotkanie z o. Schulzem odbyło się w redakcji Tygodnika Niedziela w Częstochowie w ramach V Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Przewodniczący ORRK zwrócił uwagę, że w Polsce jest ponad 3 mln członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także ponad 1 mln małżeństw w ruchach. - Badania statystyczne potwierdzają również, że ruchy katolickie stanowią największy kapitał społeczny w Polsce. Obserwuje się także duże zaangażowanie społeczne członków ruchów, co pokazuje, że katolickie ruchy i stowarzyszenia są bardziej prospołeczne niż inne organizacje świeckie - mówił o. Schulz.

Jak stwierdził wyzwaniem naszych czasów jest pomoc parom niesakramentalnym. - Trzeba wyjść im naprzeciw. Wciąż zbyt mało robi się dla tych par w Kościele - zauważył prelegent i wskazał na konieczność zwrócenia uwagi na komunię duchową, która jest „wielkim potencjałem duchowym". - Ci ludzie są bardzo często głodni Boga. Musimy być obecni przy nich w sposób roztropny i mądry - podkreślił.

Według o. Schulza ważne jest też ciągle na nowo odczytywanie charyzmatu własnego ruchu i postawienie pytania, jak ma dzisiaj wyglądać mój ruch. Istotne jest również odkrycie piękna powołania i misji człowieka świeckiego.