Strona główna  /  Pielgrzymki  /  Archiwum  /  Pielgrzymka SM do Fatimy  /  Pielgrzymka SM do Fatimy - przewodnik

Pielgrzymka SM do Fatimy - przewodnik

Pielgrzymka SM do Fatimy - przewodnik

 Z okazji Roku Jubileuszowego Objawień Fatimskich Sodalicja Mariańska pielgrzymuje do Fatimy. Przedstawiamy więc krótki przewodnik po tej miejscowości i innych ciekawych miejscach w Portugalii.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Powstało w miejscu sześciu objawień, w których Matka Boża przekazała pastuszkom w 1917 r. trzy tajemnice fatimskie. Położone jest w okolicy zwanej Cova da Iria, w prowincji Extremadura, 120 km od Lizbony i 180 km od Porto, dwóch największych miast Portugalii. Jest to oczywiście jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych świata, do którego co roku pielgrzymuje ogromna ilość wiernych, ale trzeba docenić znakomitą organizację ruchu pielgrzymów w obrębie sanktuarium, profesjonalizm służb porządkowych, którzy troszczą się o spokój i odpowiedni komfort niezbędny do modlitwy. Uwagę zwraca ogromny Plac Piusa XII, którego powierzchnia jest dwukrotnie większa od Placu św. Piotra w Watykanie.

Plac fatimski może pomieścić jednorazowo nawet milion osób. Swoją nazwę zawdzięcza konsekracji bazyliki fatimskiej, dokonanej w 1953 r. przez Piusa XII.

W obrębie placu mieści się szereg budowli, z których najważniejszą jest oczywiście Kaplica Objawień, gdzie umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej. To w tej kaplicy odbywają się główne nabożeństwa i z niej wyrusza codziennie wieczorem procesja ze świecami i figurą Matki Bożej.

Przyjmuje się, że figura  stoi dokładnie w miejscu, w którym  Matka Boża objawiała się trojgu pastuszkom. Nieopodal kaplicy znajduje się wielki dąb korkowy, będący świadkiem tych wydarzeń.

Natomiast na środku placu wzniesiono postument Świętego Serca Jezusa, zwrócony ku Bazylice Matki Bożej Różańcowej. Bazylikę wzniesiono w latach 1928-1953 w stylu neobarokowym, według projektu holenderskiego architekta Gerarda Van Kriekena. Widoczna z daleka wieża bazyliki wznosi się na wysokość 65 metrów i zwieńczona jest brązową koroną oraz krzyżem.

W prezbiterium świątyni spoczywają pastuszkowie - Franciszek i Hiacynta, a także zmarła w 2005 r. Łucja. W głównym ołtarzu podziwiać można scenę objawień, a 15 bocznych kaplic reprezentuje 15 tajemnic Różańca.

Charakterystyczna jest kolumnada po obu stronach bazyliki, przypominająca rozwarte ramiona, które obejmują część Placu Piusa XII.

Pomiędzy dwustoma kolumnami rozmieszczono 14 stacji Drogi Krzyżowej.

Po przeciwnej stronie Placu Piusa XII widnieje Wielki Krzyż (Cruz Alta) o wysokości 34 metrów, wykonany ze stali. Tuż za nim całą niemal tylną przestrzeń placu wypełnia ogromna sylwetka  kościoła Trójcy Przenajświętszej, wybudowanego według projektu greckiego architekta Alexandrosa Tombazisa. Dzięki tej świątyni uzyskano ponad 8,5 tys. dodatkowych miejsc siedzących dla wiernych. Bryła kościoła ma kształt koła. Przy ołtarzu umieszczony jest fragment marmuru z grobu Apostoła Piotra w Bazylice Watykańskiej, podarowany przez św. Jana Pawła II. W podziemiach tego kościoła znajduje się tzw. Strefa Pojednania, gdzie stoi wiele konfesjonałów, w których można skorzystać z sakramentu pokuty.

 

Droga Krzyżowa

Większość pielgrzymów bierze udział w Drodze Krzyżowej i po jej przejściu nawiedza wioskę Aljustrel, miejsce zamieszkania pastuszków. Na końcu Drogi Krzyżowej znajduje się Kalwaria - kaplica i wieńcząca ją postać Ukrzyżowanego. Co ciekawe, stacje Drogi Krzyżowej zostały ufundowane przez uchodźców węgierskich, stąd fatimska Droga Krzyżowa nosi także nazwę Drogi Węgierskiej. Po przejściu Drogi Krzyżowej pielgrzymi zwiedzają zwykle dom Franciszka i Hiacynty oraz oddalony o 200 metrów dalej dom Łucji. Domy te stanowią rodzaj muzeów, gdzie można obejrzeć pamiątki po świadkach objawień fatimskich.

 

Valinhos.

Jest to oddalone o 3 km od sanktuarium miejsce, w którym 19 sierpnia 1917 r. Matka Boża objawiła się pastuszkom po raz czwarty. Obecnie znajduje się tam pomnik Maryi, umieszczony we wnętrzu kapliczki.

 

Portugalia - najważniejsze informacje:

- stolica: Lizbona

- język urzędowy: portugalski

- ustrój: republika parlamentarna

- waluta: Euro

- religia dominująca: katolicyzm

- godziny otwarcia sklepów: od poniedziałku do piątku 9.00 - 13.00 i 15.00 - 19.00, w soboty 9.00 - 13.00. W niedzielę otwarte są tylko niektóre centra handlowe. Muzea są czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 10.00 do 12.30 i od 14.00 do 17.00. Wszystkie sklepy akceptują płatność kartą płatniczą.

- pomoc medyczna: jest możliwa na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz dokumentu tożsamości - dowodu osobistego bądź paszportu. W trakcie wizyty należ okazać lekarzowi kartę EKUZ i podkreślić, że chce się być leczonym zgodnie z przepisami UE.

Leczenie specjalistyczne i badania wymagają skierowania lekarza ogólnego. W niektórych ośrodkach zdrowia dostępne jest leczenie stomatologiczne. W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia można zwrócić się bez skierowania do szpitala Narodowej Służby Zdrowia.

Telefon alarmowy to 112.

- noclegi: baza noclegowa jest duża i zróżnicowana, zwłaszcza w dużych miastach. Można skorzystać z drogich i luksusowych hoteli, jak również apartamentów w zamkach czy pałacach. Są również tańsze apartamenty turystyczne i skupiska apartamentów, zwane wioskami turystycznymi.

Najtańsze są schroniska młodzieżowe z kilkuosobowymi pokojami.

Funkcjonuje też wiele kempingów o różnych kategoriach i cenach. W samej Fatimie można wybierać między wieloma hotelami, a ceny noclegów wahają się w granicach od 40 do 150 € za dobę.

- jedzenie: warto pamiętać, że w Portugalii obyczaje kulinarne są inne niż w Polsce. Z racji klimatu i trybu funkcjonowania w ciągu dnia, główny posiłek jada się wieczorem w godz. 19.00 - 22.00 i to w dodatku bardzo często poza domem. W kuchni dominują: ryby, owoce morza, ale chętnie jedzone jest również mięso i drób. Z ryb bardzo popularne są: dorsz i sardynki. Główny, wieczorny posiłek składa się zwykle z zupy, dania głównego i deseru (doces). Portugalczycy bardzo chętnie, i często, piją kawę, najczęściej w postaci włoskiego l'espresso. Lubią pić też wino.

 

Najciekawsze miejsca w Portugalii:

- Lizbona: stolica kraju, położona malowniczo nad północnym brzegiem Tagu, około 17 km od ujścia tej rzeki do Oceanu Atlantyckiego. To bardzo urokliwe miasto, położone na kilku wzgórzach. Tu urodził się patron Portugalii św. Antonii Padewski. Atrakcje turystyczne Lizbony można opisywać długo, ale w tym miejscu wymieńmy tylko: zamek św. Jerzego (skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto, rzekę Tag i przerzucony przez nią most z wielką figurą Chrystusa Króla; a poniżej zamku wznosi się katedra lizbońska), Baixa (dzielnica handlowa odbudowana po wielkim tsunami, które nawiedziło Lizbonę w 1755 r.; tu właśnie znajduje się główny plac miasta z pomnikiem króla Józefa I).

- Porto: zgodnie z popularnym powiedzeniem o Portugalczykach, „W Porto pracują, w Bradze się modlą, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie wydają".

Porto to drugie co do wielkości i rangi miasto Portugalii, położone u ujścia rzeki Duero, w regionie produkcji słynnego wina porto. Nazwa miasta wywodzi się od rzymskiej miejscowości Portus Cale. Miasto rozłożone jest na szerokiej i górzystej przestrzeni z przerzuconym ponad rzeką wysokim mostem  Ponte Dom Luís I. W centrum historycznym znajduje się katedra z XII-XIII w., z przyległym pałacem biskupim.

- Braga: w mieście jest ponad 30 kościołów, w tym zabytkowa katedra, ale największą atrakcją turystyczno - pielgrzymkową jest Bom Jesus do Monte, najbardziej okazałe miejsce kultu w Portugalii. Do tego sanktuarium prowadzą słynne schody, po których wchodzi się do kaplicy Ukrzyżowanego, mijając stacje pasyjne, fontanny, przedstawienia postaci biblijnych i alegoryczne figury.

- Coimbra: - miasto położone w połowie drogi między Lizboną i Porto, gdzie od 500 lat mieści się najważniejszy uniwersytet w kraju. Coimbra to pierwsza stolica Portugalii, siedziba króla Alfonsa I Zdobywcy.

Jak dotrzeć do Portugalii?

Z Polski najlepiej i najszybciej samolotem; istnieje jedno bezpośrednie połączenie Warszawa-Lizbona, obsługiwane zasadniczo przez portugalskie linie TAP (www.flytap.com). Ale można też wyszukać tanie połączenia przez Hiszpanię lub Anglię. Oczywiście najbardziej wytrwali mogą pojechać samochodem, autokarem lub pociągiem, ale wtedy podróż zajmie przynajmniej dwa dni. W samej Portugalii bardzo dobrze rozwinięta jest sieć autobusowa. Natomiast pociągi, chociaż tańsze od autobusów, są wolniejsze i nie wszędzie docierają.

(Na podstawie m.in. publikacji „Fatima. Przewodnik pielgrzyma")