Strona główna  /  Ośrodek Formacji Sodalicji Mariańskich  /  Doroczne, ogólnopolskie rekolekcje sodalicyjne

Doroczne, ogólnopolskie rekolekcje sodalicyjne

W dniach 30 czerwca - 3 lipca odbyły się w Chludowie tegoroczne ogólnopolskie rekolekcje sodalicyjne, które poprowadził o. Franciszek Bąk SVD, magister nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego (Werbistów).

Motto rekolekcji stanowiły słowa: „Jezus, pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił” (Łk 22,44). Był to intensywny czas modlitwy, słuchania konferencji, rozważania Słowa Bożego. Każdy dzień rozpoczynał się jutrznią, którą prowadził o. Emilio de Cárdenas, kończył się natomiast Apelem Jasnogórskim prowadzonym przez Ojca Rekolekcjonistę i adoracją Najświętszego Sakramentu. Otwarta przez całą dobę, klimatyzowana kaplica sprzyjała prywatnej, przedłużonej modlitwie. Można było przystąpić do sakramentu pokuty, czy poprosić o rozmowę duchową.

W piątek 1 lipca o godz. 15.30 uczestnicy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie odprawili Drogę Krzyżową poprowadzoną przez o. Franciszka. Natomiast w sobotę 2 lipca po obiedzie rekolektanci pojechali do Sanktuarium św. Faustyny w Kiekrzu, gdzie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i uczestniczyli we Mszy św. z homilią o. Franciszka.

Jednocześnie w trakcie rekolekcji nie zabrakło czasu na odpoczynek, spacery po pięknym parku, spotkania integracyjne, rozmowy i wymianę doświadczeń. Szczególnym miejscem modlitwy okazała się grota Matki Bożej nad stawem, w parku okalającym dom rekolekcyjny. Przy grocie uczestnicy modlili się wieczorami w czwartek i w sobotę. Urokliwe głazy urzekały specjalnie wykonanymi naciekami mineralnymi, a grota kryła w sobie małe nisze i zaułki. Subtelne, błękitne oświetlenie pozwalało nie zagubić się w ciemności. Chętni mogli zwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Ojca Mariana Żelazka, misjonarza opiekującego się trędowatymi. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny o. Żelazka.

Rekolekcje w Chludowie były też okazją do bliższego poznania różnych części świata, gdzie Werbiści wypełniają swoje powołanie poprzez misje. Dom rekolekcyjny jest niemalże wystawą pięknych zdjęć i pozwala zdobyć wiadomości o kontynentach i krajach, gdzie obecni są misjonarze. Nie tylko na korytarzach, ale też w pokojach uczestnicy rekolekcji mogli obejrzeć duże fotografie przybliżające osobliwości poszczególnych państw.

W rekolekcjach wzięli udział członkowie sodalicji z: Gdańska, Olsztyna, Torunia, Łodzi, Piastowa, Warszawy i Krakowa. Całość przebiegła w bardzo dobrej, pełnej wzajemnej życzliwości i serdeczności atmosferze. Można spodziewać się, że z pomocą Ducha Świętego przyniesie wiele dobrych owoców na przyszłość, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. Do tej pomocy dołączył się Ośrodek Formacji Sodalicji Mariańskich, który koordynował wymiar organizacyjny i duchowy rekolekcji.