Strona główna  /  Ośrodek Formacji Sodalicji Mariańskich  /  40. Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę

40. Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę

18 września 2021 r. odbyła się czterdziesta, jubileuszowa, Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę. Dziękowaliśmy Bogu i Matce Najświętszej za Rok Jubileuszowy 450 lat Sodalicji Mariańskich w Polsce i beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymkę przygotowali wspólnie Zarząd Federacji SM i Ośrodek Formacji Sodalicji Mariańskich pw. Matki Bożej Sodalicyjnej i bł. Wilhelma Józefa Chaminade. Uzgodniony został program pielgrzymki oraz jej treści formacyjne. Całość pielgrzymki odbywała się we współpracy z Sodalicją Mariańską przy Jasnej Górze, która na miejscu koordynowała wszystko z Ojcem Kustoszem Jasnej Góry.

Cieszyliśmy się z obecności sodalicji z: Czeladzi, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Piastowa, Poznania, Przemyśla, Sosnowca, Torunia, Warszawy i Jasnej Góry. Obecni byli również m.in. członkowie Zarządu Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce na czele z prezesem Grzegorzem Baranem, o. Emilio de Cardenas, Asystent Kościelny Federacji SM oraz br. Jose Ignacio Iglesia Puig, który w tym samym czasie realizował, w ramach formacji młodzieży, wraz z siódmoklasistami naszej szkoły sodalicyjnej, częściowo osobny program rekolekcyjny w Częstochowie.

Młodzi wysłuchali m.in. przygotowaną przez Ośrodek Formacji Sodalicji Mariańskich konferencję o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim oraz uczestniczyli w zabawach integracyjnych. Potem, już tradycyjnie, ta grupa dołączyła do wszystkich uczestników pielgrzymki i wspólnie braliśmy udział we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Specjalnym gościem naszej pielgrzymki był bp Adam Bab, Sodalis Marianus, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, który m.in. ma duże doświadczenie w pracy duszpasterskiej z młodzieżą. Biskup wygłosił dla nas w Kaplicy Różańcowej konferencję formacyjną.

Następnie o. Emilio de Cardenas przypomniał, że tematem roku duszpasterskiego 2021/2022 jest: „Eucharystia tajemnicą posłania i chrześcijańskiego świadectwa". Dlatego już na majowym Zjeździe Delegatów Ojciec wraz z Zarządem Federacji SM zwrócili się z bardzo ważną prośbą do wszystkich sodalisek i sodalisów, aby zachęcać osoby z naszego najbliższego otoczenia do udziału we Mszy świętej, a także, aby wszystkie środowiska sodalicyjne zastanowiły się i przygotowały na ogólnopolską pielgrzymkę na Jasną Górę krótkie odpowiedzi na następujące trzy pytania:

1. Jak zostać „żywymi dzwonami", które zapraszają chrześcijan na Mszę świętą niedzielną?

2. Jakie możemy podjąć działania i akcje, aby zachęcić innych do udziału w Eucharystii?

3. Jak dobrze rozeznać, do kogo można skierować zaproszenie i jak je sformułować?

Odpowiadając na powyższe pytania wielu mówców podkreślało m.in., że bardzo ważne jest dawanie przykładu, osobistego świadectwa wiary, uczestnictwa w Eucharystii, korzystania z sakramentów świętych, codziennej modlitwy. Warto przy tym prezentować m.in. takie cechy jak: radość, uczciwość, rzetelność, łagodność. Poprzez własny przykład pokazywać, że dla człowieka wierzącego Msza św. to radość spotkania z żywym, prawdziwym Bogiem, a nie przykry obowiązek. To często wystarczy, aby drugiego człowieka zaciekawić i przyciągnąć do kościoła.

W części drugiej pielgrzymki, która również odbywała się w Kaplicy Różańcowej, ojciec Marcin Minczyński przedstawił niektóre inspiracje do pracy formacyjnej i apostolskiej w Sodalicjach Mariańskich w roku duszpasterskim 2021/2022. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Światła i ta modlitwa, poprowadzona przez Sodalicję Mariańską przy Jasnej Górze, zakończyła drugą część naszej pielgrzymki.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była o godz. 14.30 Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył jej, w koncelebrze z Księżmi Moderatorami, bp Adam Bab, który również wygłosił homilię. W czasie Mszy św. dziękowaliśmy Bogu za 450 lat Sodalicji Mariańskich w Polsce, za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, a także prosiliśmy o rozwój Sodalicji Mariańskich i powołania z naszego środowiska do życia kapłańskiego i zakonnego.

W trakcie Mszy św. odbyło się złożenie ślubowań sodalicyjnych. Bp Adam odczytał Jubileuszowy Akt Zawierzenia Matce Bożej dzieła Sodalicji Mariańskich w Polsce.