Strona główna  /  Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego  /  Rok 2020/21  /  Uroczyste Msze św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Uroczyste Msze św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie

W ramach duchowych przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego każdego 28 dnia miesiąca w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiana jest uroczysta Msza św. i wygłaszana prelekcja.

28 grudnia Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Jarecki.

Na początku homilii przypomniał, że modlimy się o błogosławione owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, ale „tak naprawdę powinien to być jeden owoc, a mianowicie utwierdzenie na drodze do świętości, ponieważ powołanie do świętości jest podstawowym powołaniem każdego człowieka ochrzczonego". - Pierwszym sensem naszej aktywności w Kościele jest umocnienie na tej drodze, drodze do świętości - podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Drogę do świętości powinniśmy zacząć od  uznania i oddania Bogu naszej niewystarczalności, słabości i grzeszności. - To jest pierwszy, bardzo ważny krok, ponieważ świętość jest przede wszystkim darem świętego Boga - mówił bp Jarecki i przypomniał, że nawet najwięksi święci uważali siebie najpierw za największych grzeszników. - Spowiadali się bardzo często, czyli wykonali ten pierwszy, ważny krok, aby otworzyć się na miłosierdzie Boże i pozwolić Bogu działać - dodał biskup.

Na koniec homilii bp Jarecki odwołał się do książeczki „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski" z zapiskami kard. Stefana Wyszyńskiego, w której możemy przeczytać, jak bardzo Prymas Tysiąclecia „przeżywał w rozmowie z Panem Jezusem na modlitwie swoją słabość". - Kiedy czytałem te słowa, to nawet się dziwiłem, że w pewnych momentach może przesadza, ale on dziękował Bogu za Jego dzieło w swoim życiu. I dlatego zostanie wyniesiony na ołtarze, ponieważ, przeżywając swoją słabość, otworzył się na moc Bożej łaski - mówił bp Jarecki.

Po Mszy św. prelekcję pt. „Soli Deo per Mariam" wygłosił ks. dr Andrzej Gałka, rektor kościoła św. Marcina w Warszawie, który mówił „o drodze Prymasa z Maryją do Jezusa i o jego głębokim związku z Nią". Prelegent powiedział, że Prymas Tysiąclecia swoją miłość do Maryi wyniósł z domu rodzinnego, w którym „rodzicie odznaczali się głęboką czcią do Matki Najświętszej". - Ważnym wydarzeniem, które przybliżyło małego Stefana do Maryi była śmierć matki, z którą był bardzo związany - zaznaczył ks. Gałka. Z czasem - jak podkreślił - miłość do matki Stefan Wyszyński coraz bardziej przenosił na Matkę Bożą Częstochowską.

Ks. Gałka przypomniał także słowa umierającego kard. Augusta Hlonda: „Nie obawiajcie się niczego, walczcie, módlcie się i wierzcie. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny, pod Jej opieką pracujcie". Były to bardzo ważne słowa dla kard. Wyszyńskiego, później przez niego przywoływane.

28 stycznia o godz. 19.00 Mszę św. w archikatedrze warszawskiej odprawi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Prelekcję na temat „Prymas a Naród" wygłosi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.