Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2025  /  Kardynał Robert Prevost nowym papieżem

Kardynał Robert Prevost nowym papieżem

Habemus papam! Kardynał Robert Prevost z USA, 69-letni augustianin, dotychczasowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów, został 8 maja wybrany 267. papieżem Kościoła katolickiego. Nowy biskup Rzymu przyjął imię Leona XIV.

Wyboru dokonali bardzo szybko, w czwartym głosowaniu, drugiego dnia konklawe, kardynałowie zgromadzeni w Kaplicy Sykstyńskiej. Najpierw przed godziną 18.10 biały dym unoszący się z komina na dachu kaplicy i dźwięk dzwonów bazyliki św. Piotra w Watykanie ogłosiły tę nowinę Kościołowi i światu.

Z kolei o godzinie 19.15 tradycyjną formułę „Habemus papam!” (Mamy papieża) wypowiedział ze środkowego balkonu fasady bazyliki św. Piotra w Watykanie kardynał protodiakon Dominique Mamberti z Francji. Podał on również dotychczasowe imię i nazwisko elekta oraz jego nowe imię jako papieża.

Wkrótce nowy papież pojawił się na tym balkonie, zwanym loggią błogosławieństw, aby po raz pierwszy udzielić swego błogosławieństwa wiernym, którzy zgromadzili się na placu św. Piotra. - Niech pokój będzie z wami wszystkimi! – te słowa wypowiedział jako pierwsze nowy papież Leon XIV do 100 tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie. Był wyraźnie wzruszony.

W przerywanym oklaskami przemówieniu wyjaśnił, że chce, aby te słowa dotarły do wszystkich na świecie. Zaznaczył, że ten „bezbronny i rozbrajający pokój” pochodzi od Boga, który nas wszystkich bezwarunkowo kocha. Zapewnił, że zło nie zwycięży, bo wszyscy jesteśmy w rękach Boga.

Na zakończenie nowy papież powiedział: - Nasza Matka Maryja chce zawsze iść z nami, być blisko, pomagać nam swym wstawiennictwem i swą miłością. Dlatego chciałbym pomodlić się razem z wami. Módlmy się wspólnie za tę nową misję, za cały Kościół, o pokój na świecie. Prośmy o tę specjalną łaskę Maryję, naszą Matkę.

Następnie Leon IV odmówił za zgromadzonymi modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

„Znam papieża Leona XIV. Miałem okazję wiele razy spotykać się z kard. Robertem Francisem Prevostem przy różnych okazjach. Spędziliśmy wspólny czas m. in. na dwutygodniowym kursie dla nowych biskupów.  Spotkałem dobrego, szlachetnego i miłego człowieka o ogromnym takcie i kulturze osobistej” – podkreślił w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nykiel.

„Papież, który łączy. Papież, który zna rzeczywistość globalnej Północy i globalnego Południa. Papież, który będzie kontynuował otwartą linię pontyfikatu Franciszka i jego troskę o ubogich, przy jednoczesnej trosce o tradycję Kościoła. Ten wybór napawa optymizmem, że będzie to papież, na którego czekamy” – podkreśla z kolei ks. Jerzy Limanówka SAC, prezes Fundacji Salvatti, pallotyńskiej fundacji misyjnej.

Robert Francis Prevost jest kardynałem zaledwie od 2023 roku. Urodził się 14 września 1955 roku w Chicago. W 1977 roku wstąpił do nowicjatu Zakonu Świętego Augustyna, składając śluby wieczyste w 1981 roku. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Villanova, a następnie zdobył tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago. W Rzymie uzyskał licencjat i doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu.

Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1982 roku. W latach 1985-1998 pracował jako misjonarz w Peru, pełniąc funkcje m.in. przeora wspólnoty, dyrektora formacji i wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium w Trujillo. W 1999 roku został przełożonym augustiańskiej prowincji „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a w 2001 roku wybrano go generałem zakonu augustianów, którym był przez dwie kadencje, do 2013 roku.

W listopadzie 2014 roku papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru, a w grudniu tego samego roku został wyświęcony na biskupa tytularnego Sufar. Od 2015 do 2023 roku kierował diecezją Chiclayo. W tym czasie pełnił również funkcje w Konferencji Episkopatu Peru, m.in. jako wiceprzewodniczący i członek rady stałej.

W styczniu 2023 roku został mianowany prefektem Dykasterii ds. Biskupów, odpowiedzialnej za nominacje biskupie na całym świecie, oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. W konsystorzu 30 września 2023 roku papież Franciszek wyniósł go do godności kardynalskiej.