Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
Mszą św. w kościele przy ul. Chłodnej w Warszawie zakończył się 27 czerwca rok szkolny 2024/2025 w Katolickim Zespole Edukacyjnym Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.
Uroczystej Eucharystii w intencji społeczności szkolnej na zakończenie roku pracy i nauki przewodniczył ks. Marcin Kuciński, Asystent Kościelny Federacji SM w Polsce.
W homilii, odnosząc się do Ewangelii dnia o zaginionej owcy, powiedział, że jako dziecko nie rozumiał tego tekstu. - Dlaczego większa jest radość w niebie z jednego nawróconego niż z 99 sprawiedliwych? Ja mam bardzo dobre stopnie, wzorowe zachowanie. A ktoś inny uczestniczy w bijatykach, nie uczy się, ale jak się nawróci, to jest większa radość w niebie z niego niż ze mnie. Ale dziś rozumiem jedno: nie ma takich ludzi, którzy nie potrzebują nawrócenia. Tak więc radość w niebie jest z każdego – mówił ks. Kuciński.
Dalej pogłębiał ten temat: - Drodzy nauczyciele. Gdyby do szkoły przychodzili uczniowie, którzy wszystko umieją, nie potrzebują nauczania, to bylibyście zadowoleni? Myślę – a sam uczę w szkole – że większa jest radość z tego jednego ucznia, który na początku roku nie potrafi trzymać nawet ołówka, a dziś umie napisać literkę a. Nauczyciel czuje się potrzebny, było warto. Co to oznacza, że z matematyki ktoś ma trójkę na świadectwie? To, że nauczyciel uznał, że na dziś, danej osobie tyle się udało zrobić dobrego. Ale te stopnie na świadectwie, drodzy uczniowie, to jest informacja dla was. W czym już jesteście dobrzy, co możecie zrobić jeszcze lepiej? Ale nie ma takich uczniów, którzy nie potrzebują nauczania.
- I ja potrzebuję nawrócenia, jak każdy z nas. I ja potrzebuję nauczania, bo człowiek się uczy całe życie – dodał ks. Marcin.
Następnie przywołał znaną modlitwę: „Jezu, cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego”. - Prosimy Boga, aby nasze serce uczynił cichym i pokornym. Żeby być człowiekiem, który chce się czegoś nauczyć, trzeba być cichym i pokornym. Co to znaczy? Np. na lekcji czasami są rozmowy uczniów. Nauczycielka musi tracić czas na ich uciszanie, a mogłaby w tym czasie podać wam jakiś np. wzór matematyczny i moglibyście nauczyć się więcej. A co to znaczy być pokornym? Pokorny człowiek to taki, który zna prawdę o sobie. Czyli: w tym jestem dobry, a w tym jeszcze nie. To umiem wspaniale, a tamtego jeszcze muszę się nauczyć. I do tego nas Bóg zaprasza – mówił ks. Marcin Kuciński.
Na koniec przypomniał wszystkim, że w większości miejsc na świecie jest kościół. Bo wakacji od Pana Boga nie ma. Dlatego, że nie ma wakacji od miłości.
Po homilii nastąpiło tradycyjne przekazanie sztandaru Katolickiej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przez ósmoklasistów – siódmoklasistom.
Na koniec Mszy św. głos zabrał Grzegorz Baran, dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego Federacji SM. Podziękował Bogu i Maryi za ostatnie 10 miesięcy ciężkiej pracy edukacyjnej. Podziękował również Episkopatowi Polski, za to, że biskupi interesują się Federacją i szkołą, i wspierają ich działalność, a także mianowali ostatnio ks. Marcina Kucińskiego Asystentem Kościelnym Federacji SM. - Jego głównym zadaniem jest wspierać nas, abyśmy nie zbaczali z drogi Ewangelii. Aby każdy nauczyciel, sodalicja, sodalis, trwał przy Panu Bogu i wszystko co robimy było na chwałę Boga i Matki Bożej – tłumaczył rolę Asystenta Grzegorz Baran.
Przekazał też wszystkim pozdrowienia od o. Emilio i podziękował za całoroczną pracę i współpracę rodzicom, uczniom, a także ks. prał. Leszkowi Slipkowi, długoletniemu proboszczowi parafii św. Andrzeja Apostoła, który odchodzi na emeryturę.
Następnie pan dyrektor szczególnie wyróżnił publicznie dwie panie nauczycielki, którym wyraził ogromną wdzięczność za pracę. Pani Justynie Sotowicz, wychowawczyni odchodzącej klasy ósmej, podziękował za opiekę nad tą klasą, a pani Agnieszce Szuldze za wspieranie go w kierowaniu szkołą.
13 uczniów klasy ósmej, kończących naukę w naszej szkole podstawowej, otrzymało znakomite świadectwa. Wyróżnienia przyznano uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Z kolei troje uczniów otrzymało specjalną nagrodę Rady Pedagogicznej nie tylko za bardzo dobre wyniki w nauce, ale też za swoją postawę w szkole, dawanie dobrego przykładu, troskę o dobro innych.