Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2023  /  10. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

10. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

W Warszawie odbyły się główne uroczystości związane z 10. rocznicą śmierci kard. Józefa Glempa.

Mszy św. w intencji Prymasa Glempa przewodniczył w archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali m.in. biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński i biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, który był kierownikiem Sekretariatu kard. Glempa.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. warszawscy kapłani, klerycy, siostry zakonne, wierni ze stolicy i nie tylko. Nie zabrakło przedstawicieli Sodalicji Mariańskiej.

Kard. Nycz podziękował wszystkim za przybycie do archikatedry i za pamięć po 10 latach o „długiej i pięknej posłudze biskupiej księdza kardynała”.

- „Wiemy, i nieraz tak przecież o nim mówimy, że jego życie i pasterska posługa w Kościele gnieźnieńskim i warszawskim, a także jako pięćdziesiątego szóstego Prymasa Polski, przypadła na trudne czasy przełomu, naznaczone najpierw ciemną nocą stanu wojennego, a później budzącego się do życia nowego ładu i demokratycznego porządku” – mówił w homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przypomniał, że kard. Glempowi „niejednokrotnie przyszło stanąć wobec piętrzących się, zwłaszcza w życiu społecznym, tak licznych trudności”. Od początku był on jednak świadomy i sam to mówił, że: „serce Prymasa Polski musi być szeroko otwarte na wszystkich Polaków, i z tego serca i miłości do wszystkich Prymas będzie zdawał sprawę przed Bogiem i przed Polską”

Po Mszy św. biskupi i przedstawiciele duchowieństwa oraz sekretarze i kapelani Prymasa Glempa zeszli do krypt archikatedry i modlili się przy jego grobie.

Mszę świętą poprzedziła konferencja na temat kard. Józefa Glempa w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

fot.episkopat.pl