Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2022  /  „Prorok” - zapowiedź filmu

„Prorok” - zapowiedź filmu

Od 11 listopada będzie można oglądać w kinach najnowszy film o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim – „Prorok”.

Film opowiada historię kardynała Stefana Wyszyńskiego (w tej roli SławomirGrzymkowski) – Prymasa Polski i przywódcy duchowego, który przez lata inwigilowany, czynił wszystko, by chronić prawa Kościoła i narodu. Rząd wszelkimi metodami próbował zdyskredytować kard. Stefana Wyszyńskiego. Do jego upadku miała przyczynić się akcja o kryptonimie „Prorok”, podczas której kilkudziesięciu agentów bezpieki śledziło i rejestrowało każdy krok Prymasa i osób z jego otoczenia.

– Z ponad 30-letniej historii inwigilacji i represji wobec Prymasa Tysiąclecia do fabuły wybraliśmy okres 14 lat, od roku 1956 do 1970. W tym czasie kardynał Wyszyński staje przed niezwykle trudnym zadaniem przeprowadzenia narodu przez zmasowane PRL-owskie ataki na Kościół. Choć staje sam naprzeciw aparatowi, z władzą i służbami potrafi rozegrać szachy jak równy z równym. Stawia warunki. W filmie chcemy pokazać go jako wizjonera, stratega, bohatera, ale przede wszystkim po prostu człowieka – mówi Michał Kondrat, reżyser.

Twórcy filmu, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dotarli do stenogramów historycznych kazań Wyszyńskiego i rozmów Prymasa z przedstawicielami władz komunistycznych, w tym z Władysławem Gomułką (w tej roli Adam Ferency) i Józefem Cyrankiewiczem (Marcin Troński).

- Dzięki zebranym materiałom obraz jest bardzo autentyczny, ułatwia towarzyszenie Prymasowi i pozostałym bohaterom na tle ważnych wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 roku oraz w życiu codziennym, pełnym nie tylko trosk, ale także humoru – dodaje reżyser.

Film ukazuje życie Prymasa oraz kulisy akcji władz komunistycznych, które chciały zniszczyć Kościół, jego duchowego przywódcę i doprowadzić do ateizacji Polski. – Kardynał Wyszyński to postać idealna, niezłomna i czysta. Jeden człowiek, który stanął naprzeciw całej machiny walki z Kościołem. Warto pokazać jego historię całemu światu, ale także to, że był osobą ciepłą, sympatyczną, potrafił słuchać ludzi. Na tym tle pojawiają się jeszcze inne barwy: determinacja, bezkompromisowość i gotowość do wzięcia odpowiedzialności za trudne decyzje, a do takich niewątpliwie należało w ogóle pertraktowanie z władzą komunistyczną – opowiada Sławomir Grzymkowski (kardynał Wyszyński).

Film „Prorok” jest debiutem fabularnym Michała Kondrata, którego dokumenty fabularyzowane (m.in. „Dwie korony”) zdobyły uznanie widzów na całym świecie.