Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2022  /  Audiencja ogólna Ojca Świętego

Audiencja ogólna Ojca Świętego

 Hańba powinna spaść na tych, którzy wykorzystują słabość choroby i starości - powiedział papież Franciszek 1 czerwca podczas audiencji ogólnej. Ojciec Święty odniósł się do trudnych doświadczeń starości, a także znaczenia tego okresu dla godnego przeżywania wiary i nadziei.

Papież zauważył, że dziś często osoby starsze są odsuwane na bok, nie brakuje też ludzi wykorzystujących wiek osób starszych, oszukujących je, zastraszających na tysiące sposobów. Często czytamy w gazetach lub słyszymy informacje o osobach starszych, które bywają oszukiwane bez skrupułów, żeby przywłaszczyć sobie ich oszczędności, albo, że zostawia się ich bez ochrony i porzuca bez opieki. Zdarza się także, że osoby starsze są na różne sposoby obrażane i zastraszane, aby zrezygnowały ze swoich praw. Takie okrucieństwa zdarzają się także w rodzinach.

- Osoba starsza ustawiona wręcz w zaułku egzystencji. Dzieje się to dzisiaj, ma miejsce w rodzinach, zawsze się zdarza. Musimy się nad tym zastanowić. Całe społeczeństwo musi pilnie zatroszczyć się o coraz liczniejszych, a często także coraz bardziej opuszczonych ludzi starych, są oni skarbem. Kiedy słyszymy o osobach starszych, których pozbawia się ich samowystarczalności, bezpieczeństwa, a nawet mieszkania, rozumiemy, że ambiwalencja dzisiejszego społeczeństwa wobec osób starszych nie jest problemem sporadycznych sytuacji kryzysowych, lecz cechą kultury odrzucenia zatruwającą świat, w którym żyjemy - mówił Franciszek.

- Jak to się dzieje, że współczesna cywilizacja, tak zaawansowana i sprawna, tak bardzo nie radzi sobie z chorobą i starością, ukrywa chorobę, ukrywa starość? I jak to się dzieje, że polityka, która tak bardzo angażuje się w wyznaczanie granic godnego przetrwania, jest jednocześnie nieczuła na godność pełnego miłości współżycia ze starcami i chorymi? - pytał papież.

Ojciec Święty podkreślił, że osoba starsza na nowo odkrywa modlitwę i daje świadectwo jej mocy. - Jezus w Ewangelii nigdy nie odrzuca modlitwy tych, którzy potrzebują pomocy. Osoby starsze, ze względu na swoją słabość mogą uczyć tych, którzy przeżywają inny okres życia, że wszyscy musimy powierzyć się Panu i przyzywać Jego pomocy. W tym sensie wszyscy musimy uczyć się od starości: istotnie, dar mieści się w starości rozumianej jako powierzenie się pod opiekę innych, poczynając od samego Boga - mówił papież.

Jego zdaniem marginalizacja osób starszych, czy to pojęciowa czy też praktyczna, wywiera szkodliwy wpływ na wszystkie okresy życia, nie tylko na starość. - Każdy z nas może dziś pomyśleć o osobach starszych w rodzinie: jak odnoszę się do nich, czy o nich pamiętam, czy je odwiedzam, czy staram się aby nic im nie brakowało? Czy darzę je szacunkiem? Starsi w mojej rodzinie - pomyślmy o tacie, mamie, dziadku, babci, wujku, cioci, przyjaciołach: czy wymazałem ich z mojego życia, czy też idę do nich, aby nauczyć się mądrości, mądrości życia. Pamiętaj, że ty też będziesz stary. Starość przychodzi na każdego i jak chcesz być traktowany na starość, tak też traktuj dzisiaj osoby starsze. Są one pamięcią rodziny, pamięcią ludzkości, pamięcią kraju. Trzeba opiekować się osobami starszymi, które są mądrością - zachęcał Franciszek.